W związku z COVID-19 informujemy, że Ekofabryka realizuje zlecenia bez zmian w terminach podanych na stronie

Kompostowniki

Kompostowanie odpadów to jeden z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów na uzyskanie materiału do nawożenia swoich upraw. Umożliwia obniżenie kosztów związanych z wywozem odpadów, a także pozwala na pozbycie się z ogrodu zwiędłych roślin, chwastów, liści, przyciętych pędów, cienkich gałęzi, skoszonych traw, siana, a z domu skorupek jajek, obierek owoców i warzyw. Aż 80 % odpadów gospodarczych może być przeznaczonych na kompost. Dzięki kompostownikom znacząco zmniejsza ilość odpadów z gospodarstwa domowego. W związku z tym kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Dzięki utylizacji odpadów biodegradowalnych otrzymujemy kompost – najlepszy jakościowo, naturalny nawóz. Kompostowanie to nie tylko dbanie o ogród czy gospodarstwo domowe. Co roku tysiące ton odpadów pochodzących z kuchni trafia do koszy na śmieci, a stamtąd na wysypiska. Kompostowanie pozwala na uratowanie tych cennych zasobów, które pomagając w ogrodzie chronią przyrodę.

Kompostownik przydomowy – co to jest?

Kompostownik zewnętrzny to pojemnik, w którym składujemy wszystkie biodegradowalne odpady, pochodzące z kuchni, ogrodu czy sadu. Może być wykonany z różnego rodzaju tworzywa – na przykład plastiku lub drewna.

Pojemniki na kompost – rodzaje

Wyróżnia się dwa podziały kompostowników: ze względu na budowę oraz zastosowane przy produkcji materiały.

Podział kompostowników ze względu na budowę

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje kompostowników zewnętrznych:

 • kompostownik otwarty – przybiera formę najczęściej drewnianej lub plastikowej skrzyni bez dna oraz pokrywy. Kompost w takim kompostowniku dojrzewa dość wolno;
 • kompostownik zamknięty – inaczej kompostownik termiczny lub termokompostownik. Zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego zapewnia optymalne warunki do rozkładu biomasy – gwarantuje stabilną temperaturę, wilgotność i dobry dostęp do tlenu. Sprawdzi się jako kompostownik tarasowy;
 • kompostownik obrotowy – zamknięty pojemnik na kompost, który dzięki specjalnej konstrukcji można zawiesić i obracać. Pozwala on na dokładne mieszanie i napowietrzanie kompostu, dzięki czemu znacznie szybciej dojrzewa.

Kompostowniki przydomowe – podział ze względu na materiał:

Ze względu na materiał wykonania, wyróżnia się:

 • kompostownik z palet,
 • kompostownik drewniany,
 • kompostownik plastikowy,
 • kompostownik murowany,
 • kompostownik z siatki, znany też jako kompostownik metalowy.

Kompostownik ogrodowy a kompostownik balkonowy

Największą popularnością cieszą się przydomowe kompostowniki na działkę czy do ogrodu, jednak na rynku pojawiły się także kompostowniki domowe, które sprawdzą się na balkonie czy w domu. Kompostownik tarasowy jest zdecydowanie mniejszy niż kompostownik do ogrodu oraz atrakcyjniejszy pod względem wyglądu. Jest pojemnikiem zamkniętym, więc jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, nie zaskoczy Cię nieprzyjemny zapach. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które żyją w duchu zero waste, ale nie posiadają kawałka swojej ziemi. W ofercie Ekofabryki znajdziesz tarasowy kompostownik URBALIVE w kilku kolorach do wyboru.

Kompostownik – co wrzucamy?

Aby osiągnąć jak najwyższą jakość kompostu i uniknąć brzydkich zapachów, należy zwracać szczególną uwagę na to, co wrzucamy do kompostownika.  Odpowiednie materiały do kompostowania to:

 • ścięta trawa,
 • rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów,
 • obierki i resztki warzyw i owoców,
 • chwasty bez nasion,
 • zgrabione liście niektórych drzew,
 • ściółka z hodowli małych zwierząt domowych,
 • skorupki jajek,
 • fusy z kawy, torebki po herbacie, filtry,
 • papier kuchenny,
 • rośliny doniczkowe, kwiaty cięte.

Kompostownik zewnętrzny – czego nie wrzucać?

Równie ważne jest to, czego nie powinno się wrzucać. Do takich produktów zaliczyć należy:

 • skórki po owocach cytrusowych,
 • owoce zawierające pestki,
 • liście dębu, buku, olchy i orzecha,
 • resztki żywności pochodzenia zwierzęcego,
 • pieczywo,
 • resztki roślin zaatakowanych przez choroby i szkodniki.

Ile trwa kompostowanie i co przyspiesza ten proces?

Najszybciej kompost można uzyskać, korzystając z obrotowych kompostowników czy termokompostowników. Dbając o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność kompost można uzyskać w ciągu kilku tygodni. Średnio jednak czeka się około 4-5 miesięcy. Możesz też przyspieszyć proces kompostowania, jeśli przed wrzuceniem rozdrobnisz większe odpady, zadbasz o ich odpowiednią wilgotność lub użyjesz nawozu azotowego lub aktywatorów kompostowych bogatych w mikroorganizmy ułatwiające przetwarzanie odpadów organicznych w kompost.

Gdzie można postawić kompostownik przydomowy?

Wybierając miejsce na przydomowy kompostownik, należy wziąć pod uwagę optymalne warunki, względy estetyczne, ale także uregulowania prawne. Art. 36 ust. 2 i 3 rozporządzenia wydanego przez Ministra Infrastruktury przedstawia konkretne odległości, jakie powinny być zachowane przy planowaniu miejsca na kompostowniki przydomowe. Odległości uzależnione są od pojemności – kompostownik na działkę o pojemności do 10m3 powinien być umieszczony 5 metrów od okien i drzwi budynków mieszkalnych oraz 2 metry od sąsiedniej działki. Natomiast kompostowniki ogrodowe powyżej 10m3 pojemności powinny być oddalone o 30 metrów od okien i drzwi oraz 7,5 metra od sąsiedniej działki. Dla szybkiego dojrzewania kompostu istotne będą optymalne warunki, a te zapewnią plastikowe kompostowniki oraz ustronne i nasłonecznione miejsce. Aby cieszyć się widokiem pięknego ogrodu, dobrze jest znaleźć miejsce gdzieś pośrodku zieleni, żeby kompostownik nie rzucał się w oczy, ale też na tyle daleko, żeby podczas wypoczynku na działce nie docierały do Ciebie nieprzyjemne zapachy. Warto też znaleźć miejsce, które ułatwi Ci jego użytkowanie.

Jak wybrać pojemnik na kompostownik?

Wybierając kompostowniki ogrodowe drewniane, musisz liczyć się z tym, że będą często ulegały uszkodzeniom wywołanym przez wilgoć. Do tego są dość ciężkie i mało funkcjonalne. Drewno jednak wygląda dość estetycznie i naturalnie w otoczeniu zieleni. Praktyczniejszym rozwiązaniem wydają się gotowe kompostowniki plastikowe. Niska cena, zróżnicowane wzornictwo i szeroki wybór sprawia, że stają się one najpopularniejszym rozwiązaniem. Kompostownik ogrodowy plastikowy znajdziesz w ofercie sklepu Ekofabryka. Przy wyborze musisz zwrócić uwagę na pojemność – jeśli masz sporo miejsca na ogrodzie oraz liczną rodzinę to lepiej wybrać duży kompostownik, który podoła produkcji bioodpadów.

Ogrodowy, balkonowy, domowy kompostownik – ceny

Ile kosztuje kompostownik? Ceny zaczynają się już od około 100 złotych. Za kompostownik duży czy kompostownik dwukomorowy będziesz musiał zapłacić więcej. Na tanie kompostowniki ogrodowe plastikowe wydasz mniej niż na estetyczne, wysokiej jakości drewniane. Ceny uzależnione będą również od wybranej pojemności. Koszt poszczególnych pojemników:

 • ogrodowy kompostownik – cena około 200 zł,
 • kompostownik balkonowy – cena około 400 zł,
 • kompostownik domowy – cena około 200 zł.

W ofercie sklepu internetowego Ekofabryka znajdziesz pojemniki na kompost o pojemnościach od 280 do 1000 litrów. Jeśli nie jesteś pewien, który będzie dla Ciebie najlepszy, doradzimy.

Domowy kompostownik – gdzie kupić? Sklep internetowy Ekofabryka

Gdzie kupić kompostownik? Najlepiej w Ekofabryce, gdzie masz szeroki wybór i najwyższej klasy materiały. Znajdziesz u nas kompostownik zewnętrzny wykonany z odpornego na wodę, mróz i promieniowanie UV materiału, ale też tani kompostownik, który nie nadwyręży Twojego budżetu. Dodatkowo oferujemy solidne podstawy do kompostowników, które chronią bioodpady przed gryzoniami, a mikroorganizmom zapewniają optymalny dostęp do kompostownika. Jeśli ideologia zero waste jest Ci równie bliska, jak nam, to koniecznie postaw na nasze produkty wykonane z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu!


Ocena kategorii:
Aktualizacja…
 • Brak produktów w koszyku.