Podziemne pojemniki na odpady zaczęły pojawiać się w Europie w latach 80, od tamtej pory mówiono, że to przyszłość w polityce zagospodarowania odpadami. Taki sposób selektywnej zbiórki odpadów jest zdecydowanie najlepszy w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych lub wysokiej gęstości zaludnienia (park, szkoła, osiedle, galeria handlowa). Dzięki dużej objętości podziemnego zbiornika na odpady częstotliwość wywozu spada, a problem porozrzucanych dookoła pojemników śmieci przestaje istnieć. Oprócz tego, istniej wiele dodatkowych korzyści stosowania podziemnych i półpodziemnych pojemników na odpady. Poniżej opisałam najważniejsze z nich.
1. Duża pojemność na małej powierzchni
Pojemniki podziemne oraz półpodziemne są bardziej wydajne, niż kontenery na odpady komunalne. W tradycyjnym kontenerze zmieści się ok. 1000 litrów odpadów, natomiast do podziemnych kontenerów możemy wyrzucić nawet do 6 tys. litrów odpadów. Wielokrotnie większa powierzchnia gwarantuje rzadsze opróżnianie koszy na śmieci przez służby porządkowe. W związku z czym koszty logistyczne znacznie się zmniejszają. Dodatkowo konstrukcja pojemnika pod wpływem siły ciążenia daje efekt silnej kompresji, co sprawia, że w środku wypełnionego pojemnika praktycznie brak jest wolnej przestrzeni. Rozmiar stacji wrzutowej do pojemników półpodziemnych i podziemnych, sposób otwierania klapy oraz wysokość umieszczenia otworu wrzutowego zostały zaprojektowane tak, aby każda grupa społeczna mogła bez problemu z nich korzystać. Zarówno dzieci, jak i dorośli, a także osoby starsze i niepełnosprawne mają zapewniony łatwy dostęp do pojemników.
2. Estetyczne zbiorniki podziemne, współgrające z miejską przestrzenią
Tradycyjny kosz na śmieci, czy kontener na odpady komunalne nie jest przyjemny dla oka, jego powierzchnia często jest brudna lub porysowana. W wypadku podziemnych i półpodziemnych zbiorników estetyka jest zachowana na najwyższym poziomie. Producenci dbają o każdy detal, przy okazji pamiętając, by pojemniki były wygodne w użytkowaniu codziennym. Podziemne pojemniki na śmieci pozwalają większą część zbiornika ukryć pod gruntem. Nad ziemią umiejscowione jest tylko ich atrakcyjne, estetyczne i niewielkie w swych rozmiarach wykończenie zwane kioskiem wrzutowym. Polskie pojemniki podziemne i półpodziemne na odpady są wykonane z wysokiej jakości materiału, który nie potrzebuje dodatkowej obudowy. Jednak istnieje możliwość personalizacji obudowy np. drewnem impregnowanym, panelami aluminiowymi w wybranych kolorach i wymiarach dostosowanych do wymogów klienta.
3. Brak nieprzyjemnych zapachów, wyciekających cieczy oraz hałasu
System podziemnego i półpodziemnego zbierania odpadów chroni przed przeciekaniem cieczy wydobywającej się z zaległych w kontenerach odpadów. Kolejnym atutem posiadania takich zbiorników jest brak brzydkiego zapachu. Dzieje się to za sprawą przechowywania odpadów pod ziemią, gdzie jest naturalnie niższa temperatura. Dzięki temu proces gnilny zostaje spowolniony, a zapach w pobliżu podziemnego pojemnika na odpady nie jest tak nieprzyjemny, jak przy kontenerach na odpady komunalne. Dodatkową korzyścią jest brak występującego hałasu podczas wyrzucania odpadów. Dźwięk wyrzucanych szklanych odpadów jest tłumiony, ponieważ zbiornik jest umiejscowiony głęboko w ziemi. Producenci pojemników podziemnych przy projektowaniu kierowali się również bezpieczeństwem oraz higieną użytkowania. Dzięki temu, że ponad 60% zbiornika jest pod ziemią, na powierzchni nie gromadzi się tyle szkodliwych, rozprzestrzeniających się bakterii. Podczas korzystania z podziemnych pojemników można zauważyć znaczący spadek występujących gryzoni w pobliżu śmietników lub błąkających się w nocy zwierząt szukających pożywienia w pobliżu śmietników komunalnych.
4. Mogą być zainstalowane dosłownie w każdej przestrzeni
Tradycyjne kosze na odpady komunalne mają wiele regulacji, jeśli chodzi o umieszczanie na posesji. Często wymagane jest, aby posiadały specjalne wiaty lub obudowy zasłaniające – co może trochę pomóc w zamaskowaniu ich wyglądu, ale nie pomaga przy planowaniu układu nieruchomości. Podziemne zbiorniki na odpady eliminują prawie wszystkie te ograniczenia związane z ich lokalizacją, dzięki czemu właściciele nieruchomości mogą je osadzić praktycznie wszędzie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kontenerów, odbiór nie ogranicza się do podejścia bezpośredniego do pojemnika. System opróżniania odbywa się za pomocą haka, który wyciąga pojemnik na powierzchnię i przesypuje odpady do pojazdu z systemem dwuhakowym HDS. Cały proces trwa ok 5 minut! Możliwość instalacji w ciasnych, trudno dostępnych miejscach może zwolnić przestrzeń, którą można wykorzystać do innych zastosowań, np. posadzenia drzew lub parku zabaw dla dzieci. Jeśli zdecydujemy się na instalację podziemnego systemu pojemników na odpady w zatłoczonym centrum miasta, dzięki małej przestrzeni jaką potrzebują podziemne stacje, możemy zyskać więcej miejsc parkingowych. Przykładami idealnych lokalizacji dla tego typu kontenerów są: parki, osiedla, hotele, obiekty rekreacyjne, urzędy, stadiony, galerie handlowe.
Czy potrzebuję pozwolenia budowlanego na podziemne pojemniki na odpady?
Pierwszym krokiem przed instalacją podziemnych zbiorników jest zgłoszenie do odpowiedniego Urzędu Gminy instalacji podziemnego i półpodziemnego zbiornika na odpady, wraz z proponowanym miejscem usytuowania pojemników. Po otrzymaniu akceptacji trzeba złożyć odpowiednio dla pojemników półpodziemnych – zgłoszenie do nadzoru budowlanego, a dla podziemnego – uzyskać zgodę budowlaną.
Naszym klientom oferujemy kompleksową usługę: przygotowanie projektu, uzyskanie odpowiednich zezwoleń, prace budowlano-instalacyjne oraz formalny odbiór inwestycji. W razie pytań prosimy o kontakt: info@ekofabryka.com.pl