Kompost z odpadów organicznych nie bez powodu nazywany jest “czarnym złotem” ogrodu. Jego zastosowanie to łatwy sposób na zdrową glebę i obfite plony. Pozyskujesz swój własny nawóz, ale nie jesteś pewien, czy robisz to dobrze? W poniższym artykule dowiesz się, co nie nadaje się na naturalny nawóz.
Dlaczego istnieją ograniczenia dotyczące kompostowania?
Byłoby wspaniale, gdyby bez przeszkód można było wyrzucać wszystkie resztki i przerabiać je na nawóz. Niestety korzystanie z tego typu rozwiązań ma swoje ograniczenia. Zanim przeznaczymy coś na kompost, powinno się sprawdzić, czy jest to dobry pomysł i czy nie zaszkodzimy przez to bardziej naszemu ogrodowi.
Oto 7 grzechów głównych nieumiejętnego kompostowania.
1. Wyrzucanie odpadów pochodzenia zwierzęcego
Posiadacze zielonych kompostowników wyjątkowo chętnie wrzucają do nich resztki mięsa i ryb. Wszelkie kości, skóry, całe jajka i ości trafiają tam na porządku dziennym. Kategorycznie nie powinny one się tam znaleźć. Rozkładające się pozostałości powodują namnażanie szkodliwych drobnoustrojów, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Tym samym ściągamy towarzystwo szczurów i innych szkodników. Zakazane również jest wyrzucane odchodów zwierzęcych, w tym kociego żwirku czy ściółek z klatek.
2. Zapomnij o chwastach
Chwasty to rośliny, które aż proszą się, żeby wrzucić je do pojemnika na bioodpady. Niestety nie zawsze mogą się tam znaleźć. Chcąc pozbyć się problematycznego lokatora Twojego ogrodu, możesz tylko pogorszyć sytuację. Kiedy wrzucisz do kompostownika dojrzałego chwasta, który ma już nasiona lub dojrzałe korzenie – zamiast pozbyć się szkodnika, sprawisz, że zacznie on rozwijać się także w kompostowniku. Warunki, które tam panują (wilgotność i temperatura) nie zabijają ich, lecz zapewniają korzystne możliwości do rozwoju.
3. Rośliny zakażone trzymaj z dala od kompostownika
Jeśli do tej pory wyrzucałeś do pojemnika na kompost zakażone i chore części roślin – koniecznie powinieneś przestać. Kompostownik ogrodowy w tym wypadku może nie być wystarczający, aby pozbyć się problemu. Poprzez odpowiednie warunki, zarodniki grzybów i jaja larw są w stanie przetrwać okres kompostowania. W ten sposób możesz je wprowadzić prosto do gleby. Zostanie zakażone wtedy całe podłoże, co może mieć to katastrofalne skutki dla Twojego ogrodu.
Pamiętaj także, aby nie palić chorych liści i gałęzi. Jest to niezgodne z prawem. Takie rośliny należy wyrzucić do pojemnika bio.
4. A co z papierem i drewnem?
To, że nie wyrzucamy plastiku, ceramiki, metalu czy szkła do resztek organicznych – wie każdy. Natomiast, jak postąpić w związku z tworzywami organicznymi, typu papier czy drewno? Takie odpady również nie mogą znaleźć się w koszu na kompost. Większość makulatury w gospodarstwach domowych jest zadrukowana lub znajduje się na niej farba drukarska. Jest to wystarczający powód, aby trzymać te materiały z dala od resztek roślin.
Drewno – szczególnie to impregnowane i malowane. Kategorycznie nie powinno znaleźć się wśród materiałów bio. Wrzucając do środka kompostownika tego typu produkty, możemy niepotrzebnie skazić kompost.
5. Popiół z pieca węglowego
Ten punkt jest wyjątkowo kontrowersyjny. Wiele osób z powodzeniem stosuje popiół w swoich kompostownikach. Specjaliści nie zalecają jednak korzystać z popiołu pochodzącego z pieca węglowego. Materiał będzie zawierał dużo metali ciężkich, takich jak kadm, ołów czy związki rtęci. Może mieć to negatywny wpływ na plony zbierane z podłoża, które nawieźliśmy.
6. Resztki zup
Można pomyśleć, że pozostałości po domowej zupie to świetny materiał na kompost. Nic bardziej mylnego. Jeśli gotowałeś swoją zupę na mięsie – nie możesz wykorzystać resztek. Są one przesiąknięte aromatem mięsa, co sprawia, że będą one przyciągać bakterie. Ponadto będą zwabiać szkodniki.
7. Unikaj skażonych produktów
W dzisiejszych czasach coraz więcej owoców i warzyw przesiąkniętych jest pestycydami i chemikaliami. Jeśli trawa na Twoim podwórku jest pryskana, a owoce kupujesz z supermarketów – zdecydowanie nie powinieneś ich umieszczać w swoim kompostowniku. Materiały pokryte warstwą środków ochrony roślin nie będą służyć rozkładowi produktów. Warto zaznaczyć, że konserwanty zawarte w cytrusach mogą negatywnie wpływać na rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces gnicia.
Co zrobić, jeśli do kompostu trafią nieodpowiednie składniki?
Jeśli Twój kompostownik na bioodpady zawiera jeden z wyżej wymienionych odpadów – jeszcze nie wszystko stracone. Warto w takiej sytuacji zastosować aktywator procesów biodegradacji, który idealnie nada się do przyspieszenia i wzbogacenia procesu gnicia. Będzie on świetnym rozwiązaniem przy rozkładzie materiałów trudnych i wymagających.