Selektywne zbieranie odpadów komunalnych odgrywa kluczową rolę w obszarze ograniczenia generowanych śmieci, a co za tym idzie, dbałości o środowisko naturalne. Wszechobecny konsumpcjonizm sprawia, że ilość zużytej odzieży i tekstyliów systematycznie rośnie, co przekłada się na trudności nie tylko z ich składowaniem, ale również recyklingiem. Wraz z początkiem 2025 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych, które w podstawowym założeniu mają uprościć postępowanie z odpadami, jak również podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa. Gdzie więc należy wyrzucać zniszczoną odzież i tekstylia? Jak postępować z używaną odzieżą, która wciąż nadaje się do użytku? Sprawdź!

Segregacja tekstyliów – co się zmieniło od 1 stycznia 2025 roku?
Zużyte tekstylia, ubrania i obuwie do tej pory należało wyrzucać do odpadów zmieszanych. Od 1 stycznia 2025 r. nastąpiła jednak prawdziwa rewolucja – w życie wszedł obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych, która obejmuje odzież, obuwie, jak również wszelkie inne odpady tekstylne. Wyrzucanie ich do tradycyjnych kontenerów zostało zakazane.
Co ważne, nowe przepisy obowiązują nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej. Każda gmina musi zapewnić swoim mieszkańcom możliwość oddania odpadów w specjalnie do tego wyznaczonych punktach. Jest to jeden z najważniejszych elementów nowej polityki gospodarki odpadami, której celem jest redukcja ilości tekstyliów trafiających na wysypiska. Ponadto dąży się również do poprawy poziomu recyklingu. Wdrożenie obowiązkowej segregacji tekstyliów sprawia, że część odzieży czy innych wyrobów będzie mogła trafić do profesjonalnych firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów, ale również zyska “drugie życie”.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia położenia większego nacisku na odpowiedzialność producentów. W ramach modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) firmy odzieżowe i tekstylne będą zobowiązane do współfinansowania zarówno systemu zbiórki, jak i recyklingu odpadów tekstylnych. Ma to zachęcić przedsiębiorców do wykorzystywania bardziej zrównoważonych materiałów, a także procesów produkcyjnych.
Co ważne, nowe przepisy bezpośrednio wpływają również na konsumentów – nowe obowiązki związane z segregacją śmieci, a tym samym rozwój systemu zwrotu odzieży używanej w sklepach sprawiają, że w naszym kraju pojawia się coraz więcej nowych punktów zbiórki zużytych tekstyliów, np. w pobliżu obiektów handlowych, osiedli, szkół, urzędów czy też innych budynków użyteczności publicznej
Segregacja śmieci – co zaliczamy do odpadów tekstylnych?
Czym są tekstylia? To szeroka gama produktów wykonanych z tkanin, jak również dzianin włókienniczych, które powszechnie nazywane są materiałami. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z technicznego punktu widzenia buty także zaliczane są do tej kategorii, choć z pewnymi wyjątkami. Do recyklingu nadają się bowiem buty z mieszanek materiałów: guma, tekstylia, skóra naturalna i ekologiczna, klej, nawet te przybrudzone. Czego natomiast nie przyjmują Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)? Mowa m.in. o świecącym obuwiu dla dzieci, które posiadają wbudowane akumulatorki i elektroniczne podzespoły. Z tego względu należy je wyrzucać do pojemników na elektroodpady. Nie przyjmują też tekstyliów skażonych olejami, farbami, chemikaliami, metalami ciężkimi, zawilgoconych, mogących rozwijać w materiale pleśń lub grzyby.
Co jeszcze możemy zaliczyć do tekstyliów? Wśród najważniejszych wyrobów można wymienić nie tylko odzież i obuwie, ale również akcesoria i dodatki odzieżowe – szaliki, czapki, apaszki, torebki, torby, plecaki, a nawet paski do spodni. Ponadto w grę wchodzi pościel – zarówno poszewki, jak i wsady do poduszek – a także prześcieradła. Oprócz tego wszelkiego rodzaju dodatki dekoracyjne do domu – firany, zasłony, serwety, bieżniki, obrusy, narzuty,poduszki dekoracyjne.
Odpady tekstylne to również ręczniki, dywany, chodniki wycieraczki, a także elementy tapicerek czy obicia – pod warunkiem, że nie są wykonane ze skóry naturalnej. Takowe nie są przyjmowane do PSZOK-u ze względu na duży gabaryt i przeznaczenie, które nie jest stricte użytkowe – tapicerka stanowi bardziej element wystroju wnętrz. Ponadto do specjalnego pojemnika na tekstylia należy także wrzucać akcesoria kuchenne, w tym m.in. ścierki, fartuchy czy rękawice.
Obowiązek segregacji odpadów – gdzie wyrzucić zużyte ubrania i obuwie?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest selektywna zbiórka odpadów. Polega ona na wyrzucaniu określonej frakcji do oddzielnego kosza czy też pojemnika. Należy je segregować w miejscu ich wytworzenia, a więc w przypadku tekstyliów są to nasze domy. Należy jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do odpadów plastikowych czy też szklanych, tekstylia nie są odbierane bezpośrednio z posesji czy też altan śmietnikowych.
Obowiązkiem konsumentów jest więc samodzielne dostarczenie zużytej odzieży do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dobrym rozwiązaniem jest gromadzenie większej ilości w przeznaczonym do tego miejscu w domu i przekazanie jej do miejsca docelowego po kilku miesiącach.
Co ważne, w miejsce dawnych kontenerów pojawiają się nowe pojemniki na odzież i inne tekstylia, które posiadają dedykowane oznaczenia. Coraz częściej można je zauważyć w łatwo dostępnych miejscach, takich jak np. osiedla mieszkaniowe, miejsca publiczne, a nawet na terenach większych zakładów. Pojemniki do segregacji tekstyliów mogą być zarządzane zarówno przez gminy, jak i prywatne firmy działające w obszarze recyklingu tekstyliów.
-
Kontener na tekstylia odzież używaną buty LIFE PLUS 1200
3900,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23% -
Pojemnik na tekstylia i odzież używaną typu dzwon BELLBANK 2500
3900,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23%
Recykling tekstyliów – selektywna zbiórka odpadów dzięki kontenerom do segregacji odzieży
W naszej ofercie znajdziesz specjalne pojemniki do segregacji odzieży, dzięki którym nie trafią one bezpośrednio na wysypisko, a zyskują nowe życie. Spełniają one obowiązujące normy dotyczące gospodarki odpadami, jak i najwyższe standardy jakości.
Sprawdź m.in. duży pojemnik do segregacji zewnętrznej typu dzwon bellbank 2500. Został on zaprojektowany z myślą o efektywnej zbiórce odpadów tekstylnych, w tym odzieży. To niezwykle trwały kontener wykonany z polietylenu, który został wyposażony w zabezpieczony otwór wrzutowy. Znajduje swoje zastosowanie w przestrzeni miejskiej, wspierając tym samym działanie gmin w zakresie gospodarki odpadami, jak również proces ponownego wykorzystania materiałów pochodzenia naturalnego i tworzyw sztucznych.
Ponadto można go z powodzeniem ustawić wewnątrz fabryk, hal produkcyjnych, a nawet magazynach. Dedykowany pojemnik pozwala na zredukowanie częstotliwości wywozu odpadów tekstylnych, co przyczynia się do generowania oszczędności. Co ważne, pojemnik kompleksowo chroni zużyte ubrania przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych – nie tylko deszczu, ale i śniegu, zmiennych temperatur, a nawet promieniowania UV. To bardzo prosta droga do zachowania odpowiedniej higieny i obniżenia ryzyka rozwoju pleśni bądź też innych mikroorganizmów, a także utrzymania czystości i porządku.
Warto również zwrócić uwagę na dwuhakowy system opróżniania pojemnika, który jest kompatybilny z systemami HDS, co przekłada się na jego sprawny rozładunek. Ponadto wrzutnia z zabezpieczeniem utrudnia wyciąganie zawartości kontenera, a więc gwarantuje bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wandalizmu.
Stare ubrania do pojemników na odpady czy odzież używaną?
Odzież używana nie zawsze musi znaleźć się w pojemniku przeznaczonym do selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Taką w dobrym stanie możesz z powodzeniem wrzucić do kontenera na odzież używaną, np. do kontenerów PCK, skąd przekazywane są na cele charytatywne. Ponadto możesz sprzedać je na dedykowanych platformach z ubraniami “z drugiej ręki” bądź za pośrednictwem mediów społecznościowych.