Budownictwo ekologiczne to stosunkowo nowy trend, którego celem jest dbałość o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami.
Cele zrównoważonego budownictwa
Celem stosowania ekologicznego podejścia w budownictwie jest zmniejszenie oddziaływania na otoczenie poprzez:
- ograniczenie używania materiałów szkodliwych zdrowiu, przy jednoczesnym unikaniu materiałów uciążliwych dla środowiska;
- minimalizację ilości odpadów i zanieczyszczeń, które powstają podczas wznoszenia budynku, aby uniknąć degradacji środowiska;
- wykorzystanie energii odnawialnej, wody i innych surowców podczas budowy;
- wykorzystanie roślin jako pokrycia dachowego.
Czy etap budowy wpływa na środowisko?
To, gdzie i jak wznoszony jest budynek ma znaczenie. Odpowiednie dopasowanie materiałów, dbałość o to, aby nie szkodziły one nam i naturze to podstawa zrównoważonego budownictwa. Do niedawna samą architekturę z ekologią łączyło tylko oszczędzanie energii. Korzystanie z paneli słonecznych w krótkim okresie stało się modne na całym świecie. Dzisiaj jednak do tego tematu podchodzi się szerzej. Oprócz energii, bierze się pod uwagę powietrze, wodę oraz ochronę gleby. Nowoczesne technologie pozwalają tworzyć materiały, które jak najmniej oddziałują na naturę, dzięki czemu są zdrowsze również dla ludzi. Za materiały ekologiczne uważa się:
- bambus, słomę, tarcicę drzewną;
- kamień oraz metale z odzysku;
- materiały odpadowe z przemysłu obojętne dla środowiska, np. odpady betonowe, czy cegły;
- inne materiały i tworzywa odnawialne, które nie są toksyczne i możliwy jest ich odzysk, np. panele papierowe.
Innowacyjne podejście do budowania, odpowiednie materiały, dedykowane rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne pozwalają na redukcję zapotrzebowania na ciepło i szeroko rozumianą energooszczędność.
Mimo że koszty inwestycji w budynek ekologiczny są znacznie wyższe od tradycyjnych sposobów budowania, to w zależności od zastosowanych rozwiązań zwracają się one w ciągu 5 – 15 lat. Dodatkowo obiekty ekologiczne pozwalają na oszczędność do 50% energii i 30% wody w stosunku do zwykłych domów, a także ograniczają emisję szkodliwych gazów o prawie 40%.
Źródło zdjęcia: twimg.com
Powiązane produkty:
Ola
Zrównoważone budownictwo jest bardzo ważne dla każdego z nas. Ciekawy i ważny temat.