Z początkiem stycznia 2018 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które zmieniły zasady segregacji odpadów. Oprócz żółtego, niebieskiego i zielonego pojemnika, pojawił się również brązowy. Dzięki temu zmniejszy się ilość śmieci, które wrzucamy do czarnego kosza na tzw. odpady zmieszane.
Brązowy pojemnik jest stworzony do przechowywania odpadów, które mogą ulegać biodegradacji. Na rynku istnieją dwa rodzaje takich koszy. Tradycyjne oraz takie, które posiadają podwójne dno. Dzięki systemowi wentylacji odparowują one wilgoć ze składowanych w nim odpadów, spowalniając procesy gnilne oraz zapobiegając powstawaniu przykrych zapachów. Trzeba jednak pamiętać, że do tego pojemnika nie można wrzucać wszystkiego, co może być według nas uznawane za naturalne, ulegające rozkładowi.
Co można wrzucać do brązowego pojemnika na odpady?
- obierki owoców i warzyw;
- resztki ugotowanych warzyw;
- skorupki od jajek;
- resztki produktów mlecznych;
- resztki jedzenia natury roślinnej;
- suche pieczywo;
- fusy po kawie i herbacie razem z filtrem papierowym;
- łupiny orzechów;
- zwiędnięte kwiaty cięte oraz doniczkowe;
- trawę, chwasty, liście i gałęzie;
- resztki po zbiorach rolniczych i owoce spadłe z drzew.
Czego nie wolno wrzucać do brązowego pojemnika na odpady?
- zepsutej żywności;
- resztek jedzenia w płynie, np. zupy;
- surowego mięsa, kości i padliny;
- drewna;
- piasku;
- ziemi (w tym chemicznie skażonej gleby) i kamieni;
- środków ochrony roślin;
- odchodów.
Czy każdy musi posiadać brązowy pojemnik na odpady?
Osoby, które mieszkają w blokach wielorodzinnych nie muszą się martwić, aby zakupić taki pojemnik. Wystarczy, że będą stosować się do zasad segregacji i osobno wyrzucać bioodpady. Biokompostownie są przygotowane na to, aby przyjmować je w workach foliowych (najlepiej biodegradowalnych). Nie tylko ułatwi to zadanie mieszkańcom, ale także przyczyni się do utrzymania pojemników w czystości.
Natomiast w niektórych gminach np. w Poznaniu mieszkańcy domów jednorodzinnych są zobowiązani do nabycia takiego pojemnika we własnym zakresie. Jedynie osoby, które mają zgłoszony kompostownik, nie muszą kupować nowego kosza. Te zasady dotyczą także właścicieli Rodzinnych Ogródków Działkowych, działek rekreacyjnych oraz nieruchomości niezamieszkałych. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie zasady obowiązują w gminie zamieszkania, aby być na bieżąco.