W czasach, kiedy wszystko dynamicznie drożeje, szukamy oszczędności. Powoli staje się to naszym nawykiem, chcemy wydawać mniej przy rosnących cenach lub przynajmniej tyle, ile dotychczas. Wydarzenia ze świata z ostatnich lat już zrodziły swoje skutki. Drożeje żywność, paliwo, prąd, ogrzewanie i woda. Korzystanie z dostępnych zasobów powinno być więc racjonalne, świadome i oszczędne. Jeśli chodzi o wodę, to w ograniczeniu jej zużycia pomóc może odzyskiwanie deszczówki. Jak działa taki system?
Czy odzyskiwanie deszczówki naprawdę się opłaca?
Są obszary w gospodarstwie domowym, w których nie trzeba wykorzystywać wody pitnej, a w zupełności wystarczy ta z deszczówki. Jak wynika z szacunkowych danych, aż 27% dostarczanej do naszych domów wody pitnej wykorzystujemy do spłukiwania miski ustępowej. Kolejne 12% pożytkujemy na pranie, a 6% na sprzątanie i prace ogrodowe. Razem jest to 45%, a więc prawie połowa całych naszych zasobów zużywanej wody pitnej. Jeśli do tych czynności używalibyśmy wody deszczowej, jesteśmy w stanie płacić o połowę mniejsze rachunki za wodę.
Odzyskiwanie deszczówki jest więc opłacalne, ponieważ oszczędności są na poziomie blisko 50%. Trzeba jednak wspomnieć także o korzyściach ekologicznych. Zasoby wody pitnej niebezpiecznie się pomniejszają. Wynika to z degradacji wód powierzchniowych i podziemnych, za co odpowiedzialny jest człowiek i jego nieodpowiedzialne zanieczyszczanie środowiska. Poza tym mamy dzisiaj do czynienia ze szczelną zabudową przestrzeni. W efekcie dochodzi do nadmiernego odpływu wody kanałami i tym samym przeciążania systemów drenażowych i zbiorników retencyjnych. System odzyskiwania deszczówki wydaje się być jednym z rozsądniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o oszczędności wody i zahamowanie pogłębiającego się kryzysu ekologicznego na świecie.
Naziemne i podziemne pojemniki do odzyskiwania deszczówki
Odzyskiwanie deszczówki może odbywać się na kilka sposobów w zależności od zasobów, możliwości i indywidualnych preferencji. Pierwszy z nich to naziemne pojemniki do odzyskiwania deszczówki. Jest to najpopularniejsza i najłatwiejsza metoda, która nie wymaga tworzenia skomplikowanych systemów. Wystarczy postawić pojemnik w miejscu nieosłoniętym przed deszczem, aby woda mogła bezpośrednio do niego wpadać. Takie pojemniki do odzyskiwania deszczówki mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Występują w różnych kształtach i kolorach, a także mają też wiele pojemności.
Inna opcja to podziemny system do odzyskiwania deszczówki. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pojemność takiego zbiornika sięga nawet do 10 tys. litrów. Dzięki temu można ją wykorzystywać do wielu czynności, zarówno podlewania roślin w ogrodzie, jak i prania. Woda w takim podziemnym pojemniku pozostaje zawsze świeża, ponieważ nie ma dostępu do światła, a jej temperatura utrzymuje się na poziomie 6-8 st. Celsjusza.
Odzyskiwanie deszczówki z rynny
W przypadku pojemników naziemnych dużym udogodnieniem jest ich możliwość podłączenia do rynny. Taki system pozwala na gromadzenie jeszcze większych ilości wody. Deszczówka spływa rynnami prosto do pojemnika. A jak podłączyć zbiornik na deszczówkę z rynny? Jest to niezwykle proste i zajmuje zaledwie kilka minut. Potrzebować będziesz jedynie zbieracza deszczu, czyli specjalnego kolektora rynnowego pełniącego funkcję łącznika. Warto jest wyposażyć się w taki system, ponieważ pojemnik na odzyskiwanie deszczówki zdecydowanie szybciej się napełnia, woda deszczowa zostaje maksymalnie wykorzystana, a jej straty są zdecydowanie mniejsze.
System odzyskiwania deszczówki nie musi być skomplikowany i wymagający wielu prac wykopowych. Można po prostu zdecydować się na naziemny pojemnik do odzyskiwania deszczówki, podłączając go do rynny. Jeśli jednak planujesz jej wykorzystanie w wielu obszarach gospodarstwa domowego, to będziesz potrzebował zaawansowanego podziemnego pojemnika do odzyskiwania deszczówki.