Wysokie koszty wody motywują właścicieli gospodarstw domowych, pól uprawnych i budynków przemysłowych do szukania oszczędności. System do zbierania deszczówki jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale i ekologicznym. Pozwala zminimalizować koszty zużycia wody, jak i ograniczyć wykorzystanie jej zasobów. Najbardziej wydajnym rozwiązaniem jest podziemny zbiornik na deszczówkę. Aby móc ją jednak wydostać na powierzchnię, potrzebne są specjalne pompy do zbiornika na deszczówkę. Jakie mamy opcje do wyboru?
Zalety zbierania wody opadowej
Wody na naszej planecie zaczyna brakować. Wynika to z jej zanieczyszczenia oraz nierozsądnego gospodarowania jej zasobami. Oznacza to, że przy obecnych nawykach z każdym kolejnym rokiem będzie jej coraz mniej. Skutkuje to wzrostem jej cen, co oznacza wyższe koszty eksploatacji budynku. Aby temu zapobiec, coraz więcej osób decyduje się na system do zbierania deszczówki. Ma to na celu ograniczenie zużycia wody pitnej i wykorzystanie tej ogólnodostępnej, darmowej w tych obszarach, gdzie nie ma konieczności korzystania z wody dostarczanej przez sieć wodociągową – podlewanie ogrodów, pól uprawnych, sprzątanie i pranie.
Ponadto na instalację zbiornika na deszczówkę można otrzymać dotację w ramach programu „Moja Woda”. Beneficjenci mogą otrzymać do 5 tys. zł, jednocześnie nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Celem programu jest ochrona zasobów wodnych. Dzięki wsparciu finansowemu więcej osób może skorzystać z udogodnień i oszczędności, jakie wynikają z montażu systemu do gromadzenia deszczówki. Dotyczy to także pomp do zbiornika na deszczówkę. Właśnie one są niezbędne, aby wydostać wodę na powierzchnię w przypadku pojemników podziemnych.
Zatapialne pompy do zbiornika na deszczówkę
Najpopularniejsze są obecnie zatapialne pompy do zbiornika na deszczówkę. Ich montaż jest jednak możliwy tylko w niektórych przypadkach. Potrzebny jest otwór rewizyjny o odpowiedniej średnicy, a sam zbiornik na deszczówkę musi być stosunkowo płytki, ponieważ takie pompy do zbiornika na deszczówkę mogą ją tłoczyć z głębokości do 5 metrów. Przy wyborze takiego modelu ważne jest, aby była przystosowana do tłoczenia wody brudnej, ponieważ w zbiorniku mogą z czasem gromadzić się zanieczyszczenia tj. szczątki owadów czy też piasek. Ponadto, jeśli pompy do zbiornika na deszczówkę mają być elementami systemów gromadzących wodę do nawadniania dużego pola lub ogrodu, to muszą być to pompy wysokociśnieniowe.
-
Pompa do zbiornika zestaw COMPLETE TOP MULTI TECH 2
3131,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23% -
Pompa do zasysania wody z beczek BP 1 BARREL-SET
569,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23%
Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę? Może hydroforowa?
A jaka pompa do zbiornika na deszczówkę będzie odpowiednia, jeśli ma ona tłoczyć wodę z większej głębokości, do 9 metrów? W tym przypadku dobrze sprawdzą się hydroforowe pompy do zbiornika na deszczówkę. Są one polecane wtedy, kiedy nie ma możliwości wykonania otworu rewizyjnego o odpowiedniej średnicy. Pompa hydroforowa pozostaje na powierzchni, a do zbiornika wkłada się końcówkę węża ssącego.
Jeśli chodzi o wady hydroforowych pomp do zbiornika na deszczówkę, to na pewno jest generowany przez nie stosunkowo duży hałas. Wywołują także drgania, więc nie powinny pracować w systemie ciągłym w pobliżu budynku. Trzeba też zabezpieczyć je przed deszczem i mrozem.
Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika? Pompa głębinowa
Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika będzie najlepsza do zautomatyzowanego systemu wypompowywania wody, to zdecyduj się na pompę głębinową. Musi ona jednak zostać umieszczona w zbiorniku, więc konieczny jest montaż zbiornika z otworem rewizyjnym o odpowiedniej średnicy. Pompa musi pracować w pozycji pionowej, ponieważ brak jest rury osłonowej. Najbardziej optymalnym wyborem będą monoblokowe pompy do zbiornika na deszczówkę. Są one niezwykle wydajne, co gwarantuje sprawne opróżnianie zbiornika w celu podlewania ogrodu lub pola uprawnego. Aby jednak cały system działał maksymalnie bezawaryjnie, trzeba zaopatrzyć go w elementy chroniące urządzenia przed awarią, jak zabezpieczenie przed suchobiegiem.
Pompy do zbiornika na deszczówkę to obowiązkowe elementy wyposażenia całego podziemnego systemu zbierania wody opadowej. Należy dopasować je nie tylko do zbiornika, ale też celu, w jakim ma być wykorzystywana woda opadowa. Zastanów się więc, jakie masz możliwości montażu systemu i jak bardzo wydajnego urządzenia potrzebujesz, aby deszczówkę móc wykorzystać do nawadniania całego wymagającego tego obszaru.