Akumulatory litowo-jonowe wyróżniają się bardzo szerokim zastosowaniem. Pełnią rolę magazynu energii elektrycznej, a więc z powodzeniem wykorzystywane są jako podstawowe komponenty np. w samochodach, rowerach elektrycznych, telefonach komórkowych, a nawet elektronarzędziach. Słowem – wszędzie tam, gdzie wymagane jest wydajne zasilanie elektryczne. Baterie Li-Ion muszą być jednak odpowiednio przechowywane – nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa. Jak robić to zgodnie ze sztuką i przepisami prawa? Sprawdź!

Właściwe przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych – dlaczego jest ważne?
Właściwe przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych jest kluczowe dla zapewnienia ich długotrwałego działania, efektywności i bezpieczeństwa użytkowania. Niewłaściwe warunki magazynowania mogą prowadzić do degradacji ogniw, zmniejszenia ich pojemności, a w skrajnych przypadkach – nawet do uszkodzenia czy zagrożeń pożarowych.
Musisz wiedzieć, że prawidłowe przechowywanie i zabezpieczenie baterii litowo-jonowych jest bardzo istotne zwłaszcza w obiektach, gdzie składowane są w dużych ilościach. W praktyce mowa nie tylko o przedsiębiorstwach produkcyjnych (również spoza branży elektronicznej), ale też w sklepach wielkopowierzchniowych.
Przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych powinno odbywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom i wypadkom – groźnym dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Nie bez znaczenia są również straty materialne, jak również zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Trzeba także mieć na uwadze kwestie ekonomiczne. Akumulatory Li-Ion, o ile są bardzo wytrzymałe i wydajne, o tyle są wrażliwe na szereg czynników zewnętrznych. Wymagają specyficznych warunków magazynowania, aby zachować swoją długą żywotność i efektywność energetyczną.
Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowego przechowywania baterii litowo-jonowych?
Przede wszystkim narażone są na zaburzenie równowagi chemicznej, co grozi wybuchem pożaru. Do tego dochodzą obrzęki i wybrzuszenia, a także utrata pojemności. W wyniku wilgoci może pojawić się korozja, która nie tylko skraca żywotność, ale także negatywnie wpływa na bezpieczeństwo składowania akumulatorów.
Przechowywanie baterii litowo-jonowych – główne zagrożenia
Prawidłowe magazynowanie akumulatorów litowo-jonowych w firmie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa – pracowników, mienia, a także środowiska. Jakich zagrożeń możesz dzięki niemu uniknąć?
Ryzyko pożaru
Baterie litowo-jonowe zawierają ciekły elektrolit. Przybiera on postać lotną, a więc jest łatwopalny. W przypadku ekspozycji akumulatorów na działanie wysokich temperatur bardzo często dochodzi do zwarcia i zapłonu substancji lotnych. Od tego już bardzo krótka droga do powstania pożaru.
Wśród innych jego potencjalnych przyczyn można wymienić m.in. uszkodzenia mechaniczne czy wstrząsy. Mogą one prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń termicznych. Przesuwanie się przedmiotów, które mają kontakt z baterią, mogą spowodować połączenie się biegunów, a co za tym idzie, zwarcie i zapalenie.
Potencjalne eksplozje
Nieprawidłowe przechowywanie baterii litowo-jonowych w firmie to także ryzyko powstawania eksplozji. Jeśli ogniwa są magazynowane w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, może to doprowadzić do niekontrolowanej sytuacji termicznej. Zwarcie między katodą a anodą zwiększa ryzyko wybuchu, który może rozszerzać się na sąsiednie ogniwa w reakcji łańcuchowej.
Pojawienie się iskry może spowodować zapłon elektrolitu, jak również gazów łatwopalnych. Wówczas dochodzi do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia, a co za tym idzie, eksplozji. Ogniwo pęka, co prowadzi do wydostania się zawartości akumulatora poza jego obudowę.
Ryzyko wycieku substancji chemicznych
Kolejnym zagrożeniem, które wynika z nieprawidłowego magazynowania baterii litowo-jonowych to wydzielanie się toksycznych związków. W praktyce mowa o takich niebezpiecznych gazach jak m.in. fluorowodór czy też fluorofosforan. Są one bardzo groźne dla zdrowia człowieka – ich wdychanie może powodować wiele poważnych dolegliwości. Dość powiedzieć, że lit jest bardzo reaktywnym pierwiastkiem o działaniu toksycznym – nie tylko na organizm, ale też środowisko naturalne.
Prawidłowe przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych – profesjonalne rozwiązania
Niebezpieczne zdarzenia z udziałem akumulatorów litowo-jonowych najczęściej są wynikiem ich nieprawidłowego przechowywania. Wspomniane wcześniej pożary, eksplozje czy wycieki substancji toksycznych – można im skutecznie zapobiegać dzięki zastosowaniu nowoczesnych, dedykowanych rozwiązań.
Specjalistyczne szafy przeciwpożarowe
Ognioodporne szafy bezpieczeństwa doskonale nadają się do przechowywania akumulatorów litowo-jonowych.
W naszej ofercie znajdziesz m.in. szafę do bezpiecznego składowania baterii litowo-jonowych FMPLUS L. Została ona wyposażona w system wczesnego ostrzegania – w grę wchodzi czujnik dymu, a także alarm akustyczny. Nie ma więc mowy o tym, że przeoczysz ewentualny moment krytyczny.
Szafa zapobiega przed stratami wynikającymi z samoczynnego zapłonu baterii, a także pozwala skutecznie ograniczyć dostęp do nich osobom nieupoważnionym. Wyposażona jest w zamek trzypunktowy na klucz, a dla większego bezpieczeństwa możesz ją też zamknąć na kłódkę.
Podwójne drzwiczki, gwarantują izolację termiczną, a uszczelka hamuje niekontrolowane przedostawanie się dymu na zewnątrz. Dodatkowy otwór wentylacyjny umieszczony na górze szafki pozwala na odprowadzanie ciepła powstającego podczas ładowania baterii. Dopływ dymu zostaje natomiast automatycznie odcięty w przypadku pożaru we wnętrzu szafki.
Systemy wentylacji
Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć swoją firmę na wypadek zagrożenia pożarem lub wybuchem akumulatorów litowo-jonowych, zainwestuj w wydajny system wentylacyjny. Efektywna wymiana powietrza zapobiega niebezpiecznym wzrostom temperatury i ciśnienia w pojemnikach lub pomieszczeniach, które zwiększają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto dobra wentylacja pozwala na usunięcie z powietrza ewentualnych gazów ulatniających się z baterii.
Monitorowanie temperatury
System monitorowania temperatury to kolejny must have dla przedsiębiorców składujących baterie Li-Ion. Wczesne ostrzeganie na wypadek zdarzeń termicznych takich jak pożar, to krótka droga do zapobiegania poważnym konsekwencjom. Ponadto dedykowane systemy natychmiast informują o niekorzystnych zmianach temperatury, co pozwala na wdrożenie działań zapobiegawczych na czas.
-
Ognioodporna szafa na akumulatory litowo-jonowe z nóżkami LOCKEX 8/10 FAS – 11886
14200,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23% -
Przeciwpożarowa skrzynka na akumulatory litowe Li-SAFE 2-L
2351,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23% -
Ognioodporna szafa do ładowania akumulatorów litowo-jonowych LOCKEX 8/10 PREMIUM PLUS – 11903
23500,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23% -
Pojemnik do przechowywania zużytych akumulatorów BATUS 120 L – 11201
5983,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23%
Regulacje prawne – obowiązujące przepisy dotyczące przechowywania materiałów niebezpiecznych
Jak należy przechowywać materiały niebezpiecznie, a do takich właśnie zaliczane są akumulatory litowo-jonowe?
Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – materiały niebezpieczne muszą być magazynowane w miejscach do tego przeznaczonych. Ponadto, należy zadbać o ich prawidłowe oznakowanie.
Nie bez znaczenia są także zbiorniki i pojemniki na zużyte baterie – materiały, z których zostały wykonane muszą być odpowiednio dobrane do specyfiki przechowywanych towarów. W przypadku akumulatorów Li-Ion musisz mieć na uwadzę przede wszystkim ognioodporność i obojętność chemiczną.
Korzyści z inwestycji w profesjonalne systemy przechowywania baterii litowo-jonowych
Dedykowane systemy przechowywania akumulatorów litowo-jonowych to inwestycja w bezpieczeństwo Twojej firmy – jej pracowników, sprzętu, a także środowiska naturalnego. Ponadto ich zakup to korzyści długoterminowe, które zwrócą Ci się z nawiązką. Stawiaj na rozwiązania, które pomogą Ci chronić zdrowie, mienie, jak również uniknąć surowych kar finansowych za złamanie przepisów.