Dzięki dobrze dobranym koszom na śmieci możemy wpłynąć na zachowania ludzi i ukształtować ich nawyki. Sprawdź, jakie kosze są priorytetem w poszczególnych miejscach miasta.
Funkcjonalne kosze publiczne
Użyteczność koszy na miejskie odpady wyraża się w bardzo interesujących formach. Zarówno kosze uliczne i parkowe, jak i stacje na psie odchody i kosze z popielnicami zapewniają dużą stabilność, bezpieczeństwo i ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a co za tym idzie, czystość, estetykę miejsca i ochronę przechodniów przed przykrymi zapachami i niemiłymi niespodziankami.
Gwarancja stabilności – ponadczasowe kosze betonowe
Obecne w naszej przestrzeni od dziesięcioleci, kosze betonowe są niezawodne, niewywrotne i ciężkie, przez co nie ulegają ulicznym wandalom, wybrykom młodzieży ani potężnym wichrom. Kosze betonowe nie niszczeją pod wpływem deszczu, śniegu, mrozu ani upału.
Trzeba dodać, że obecnie betonowe kosze uliczne są dostępne w coraz bardziej interesujących wariantach estetycznych: klasycznej szarości, barwionego kamienia rzecznego, płukanego lub grysu, z dodatkiem drewna i elementów żeliwnych. Ponadto produkuje się też kosze z betonu malowanego.
Stabilność zapewniają też kosze z innych tworzyw wyposażone o słupki z obciążeniem czy betonową podstawą.
Kosze betonowe najlepiej sprawdzą się w:
- wietrznych rejonach kraju, nad samym morzem i w górach,
- dzielnicach szczególnie narażonych na ataki wandali,
- punktach nie chronionych przed wiatrem przez drzewa czy budynki,
- na parkingach z betonowymi słupkami parkingowymi,
- miejscach, gdzie będą harmonizować wyglądem z betonowymi lub granitowymi donicami czy kulami ozdobnymi.
Kosze parkowe i uliczne – ochrona i pewność czystości
Miejskie kosze na śmieci wyposażone w solidne klapy lub pokrywy najlepiej spełniają swoje zadanie, to jest zapewniają czystość nie strasząc przy tym rozrzuconymi wokół odpadami czy zapachem. Ponadto najlepsze kosze uliczne chronią swą zawartość przed zwierzętami i zmiennymi warunkami pogodowymi.
Pojemne kosze z klapami nie wszędzie jednak pasują. Nieco delikatniej prezentować się będą kosze parkowe z daszkiem zapobiegającym zalaniu kosza przez deszcz, jednak zapewniają one mniejszą ochronę przed skwarem, przykrym zapachem i zwierzętami.
Aby metalowe kosze publiczne nie straszyły rdzą, pokrywa się je farbą antykorozyjną.
Kosze parkowe i uliczne z pokrywami są bardzo pożądane:
- na osiedlach mieszkalnych,
- w mocno nasłonecznionych miejscach, gdzie utrudniają wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu,
- w parkach i na przedmieściach, gdzie buszują zwierzęta.
Miejskie kosze parkowe z daszkami pasować będą w:
- parkach między ławkami,
- mniej nasłonecznionych punktach miejsc spacerowych.
Tego w mieście nie może zabraknąć – stacja na psie odchody
Myśląc o wyposażeniu miasta w kosze uliczne i parkowe nie można zapominać o potrzebach właścicieli czworonogów — a właściwie potrzebach wszystkich pieszych, którzy zbyt często napotykają psie nieczystości na deptakach i ulicach.
Miejskie kosze na śmieci to także stacje na psie odchody, które muszą znaleźć się w każdym parku. Są one skonstruowane z myślą o higienie i komforcie właścicieli psów, dlatego dobrze chronią swą zawartość przed warunkami pogodowymi i są wyjątkowo stabilne.
Stacje na psie odchody powinny znaleźć się:
- w parkach,
- na wybiegach dla psów,
- na osiedlowych podwórkach i ulicach.
Kosze publiczne dla palaczy – czy to ma jeszcze sens?
Mimo restrykcji prawnych zakazujących palenia w większości miejsc publicznych, istnieją wciąż przestrzenie miejskie, w których kosze publiczne z popielnicą mogą się przydać. Czy warto jednak w nie inwestować? Jak najbardziej, gdyż kosze z popielnicami zapobiegają odruchowi wyrzucenia niedopałków papierosowych do kosza, a w konsekwencji pożarom.
Kosze dla palących powinny być rozlokowane:
- na parkingach,
- przed centrami handlowymi,
- przed hotelami.
Niewidoczne, zwracające uwagę lub stylizowane kosze publiczne
Kosze uliczne i parkowe coraz częściej zaskakują przechodniów swoim atrakcyjnym designem lub nienarzucającą się formą. Właściwie brak jest ograniczeń co do wyglądu i kolorystyki współczesnych koszy, dzięki czemu da się je równie dobrze wtopić w miejską przestrzeń, co estetycznie wyeksponować, a nawet idealnie podkreślić nowoczesny lub zabytkowy klimat dzielnicy.
Wtapiające się w tło miejskie kosze na śmieci
Współczesne miejskie przestrzenie to często miejsca, których zabytkowego lub nowoczesnego wizerunku nie chcemy poświęcać dla barwnych plastikowych koszy na odpady. Warto zatem wpasować kosze uliczne w klimat danego miejsca.
Miejskie kosze na śmieci w stylu retro
Kosze publiczne o mniejszych gabarytach i neutralnej kolorystyce nie zaburzają wizerunku miasta. Dziś projektanci uważają jednak, że kosze uliczne mają nie tyle uchodzić uwadze przechodnia, ile swoim staromodnym, stylowym wyglądem doskonale harmonizować z klimatem miejsc zabytkowych i najbardziej urokliwych zakątków oraz pasować do już obecnych tam żeliwnych stojaków na rowery czy ławek.
Obok takich elementów umieszcza się najczęściej pasujące żeliwne lub żeliwno-drewniane kosze parkowe i uliczne w niewielkich rozmiarach. Znaleźć je można w okolicach katedr czy promenad, które nie należą do miejsc, gdzie produkuje się duże ilości śmieci.
Miejskie kosze na śmieci w stylu retro wkomponują się w:
- zabytkowe części miasta,
- osiedla utrzymane w staromodnym stylu,
- urokliwe parki i ogrody.
Nowoczesne kosze publiczne
Kosze uliczne nie mają prawa zakłócać dzieł współczesnych architektów. Podobnie jak nie ma nic gorszego niż jaskrawy plastikowy kosz pod średniowieczna katedrą, tak i przy nowoczesnym wieżowcu nie sprawdzi się kosz retro.
Miejskie kosze na śmieci idą z duchem czasu i zaskakują dziś swą interesującą nowoczesną formą, matowym lub połyskującym wykończeniem i miejską kolorystyką. Takie projekty doskonale harmonizują z fasadami nawet najbardziej awangardowych budowli.
Modernistyczne kosze uliczne warto postawić:
- w pobliżach galerii handlowych i wieżowców,
- w okolicach siedzib zaawansowanych technologicznie firm i instytucji,
- na nowoczesnych kampusach uniwersyteckich.
Dobrze widoczne kosze publiczne
Czasem jednak warto poświęcić walory miejskiego krajobrazu dla celów wyższych. Na szczęście można to zrobić z korzyścią dla środowiska i wyglądu otoczenia.
Rzucające się w oczy, kolorowe kosze publiczne ustawione w strategicznych miejscach i w regularnych odstępach, przypominają o swoim istnieniu i bardzo ułatwiają wypracowanie nawyków, a w dłuższej perspektywie poprawiają wygląd ulic.
Miejskie kosze na śmieci w jaskrawych barwach dostępne są zresztą w coraz ciekawszych modelach, mogą więc także rozweselić i w miarę swoich możliwości uatrakcyjnić okolicę, a nawet wpasować się w klimat kolorowych instytucji dla dzieci. Tam najlepiej wyposażyć kosze również w chwytliwe, błyskotliwe naklejki zachęcające do segregacji śmieci.
Kolorowe kosze parkowe przeznaczone są dla:
- wydzielonych dla dzieci części parków,
- placów zabaw,
- szkół i przedszkoli,
- skate parków,
- osiedli i ulic, gdzie najsłabiej utrzymywana jest czystość.
Mała architektura – wielkie wyzwanie
Wyposażenie miasta w kosze parkowe i uliczne to zadanie wymagające zarówno myślenia strategicznego, jak i gustu. Wybór jest szeroki: kosze betonowe, żeliwne, drewniane, modernistyczne, kolorowe i w stylu retro – dostosować je można do wszelkich zakątków miasta. Dobrze dobrane i rozmieszczone miejskie kosze na śmieci potrafią zreformować nawyki populacji, a w efekcie przyczynić się do poprawy czystości i atrakcyjnego wyglądu miasta. Należy tylko uwzględnić wszelkie potrzeby i uwarunkowania miejsc, a z drugiej strony właściwości, jakimi charakteryzują się poszczególne kosze parkowe i uliczne.