Władze gmin i miast odgrywają kluczową rolę w procesie segregacji odpadów. To właśnie one w miejscach publicznych odpowiadają za ustawienie pojemników przeznaczonych na konkretne śmieci. W prywatnych gospodarstwach domowych tę odpowiedzialność przejmują ich właściciele, a na osiedlach zarządcy wspólnoty mieszkaniowej. Tam, gdzie odpadów generowanych jest stosunkowo dużo, bardzo często stają dzwony do segregacji śmieci.
Co to są dzwony do segregacji śmieci?
Dzwonowy system segregacji śmieci od wielu lat jest niezwykle popularny. Pojemniki o charakterystycznym kształcie stają w przestrzeni publicznej, a także na osiedlach wielorodzinnych. Dzwony do segregacji śmieci to duże kosze o kształcie przypominającym dzwon, stąd ich nazwa. Mają pojemność ok. 1500-2500 l. Zazwyczaj mają owalny kształt i tym samym okrągłą podstawę, chociaż zdarzają się pojemniki o bardziej kwadratowym kształcie. Najważniejsze jest jednak, aby na spodzie posiadały dwudzielną klapę otworową, która umożliwia ich opróżnianie przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. Pojemnik typu dzwon wyposażony jest ponadto u góry w uchwyt, który ułatwia jego podnoszenie przez specjalny podnośnik i tym samym jego opróżnienie.
Pojemniki do segregacji dzwony występują w wielu kolorach, co jest uzależnione od ich przeznaczenia:
- Żółte na metal i tworzywa sztuczne
- Niebieskie na papier
- Zielone na szkło
- Brązowe na odpady biodegradowalne
- Czarne na odpady zmieszane
Dodatkowo w widocznym miejscu znajdują się na nich napisy z oznaczeniem frakcji, co ułatwia prawidłową segregację.
Zastosowanie pojemnika typu dzwon
Pojemniki do segregacji dzwony są często spotykane w przestrzeni miejskiej. Znajdują się w miejscach często uczęszczanych, jak np. parki, lasy czy inne miejsca publiczne przeznaczone m.in. do organizacji imprez masowych. Znalazły one swoje zastosowanie również w firmach i dużych przedsiębiorstwach, gdzie każdego dnia produkowana jest duża ilość odpadów. Dzwony do segregacji śmieci doskonale sprawdzają się ponadto na osiedlach zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych.
Celem ustawiania pojemników do segregacji dzwonów w przestrzeni miejskiej jest stworzenie społeczności odpowiednich warunków do segregacji. To alternatywa lub też uzupełnienie koszy na odpady zmieszane. Świadomość ludzi dotycząca wpływu dużej produkcji śmieci na środowisko naturalne jest coraz większa. Częściej więc korzystają z pojemników do segregacji odpadów, aby przyczynić się do ochrony planety i tym samym wziąć aktywny udział w recyklingu – ponownym wykorzystaniu odpadów i produkcji nowych towarów.
Jak wybrać odpowiedni pojemnik typy dzwon?
Tego typu pojemniki najczęściej znajdują się na zewnątrz. Muszą być więc przystosowane do trudnych warunków i odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Dzwony do segregacji śmieci zazwyczaj wykonuje się z polietylenu barwionego w masie. Jest to materiał trwały i wytrzymały, bardzo dobrze znosi kontakt z wodą, promieniami słonecznymi, wysoką i niską temperaturą. Ma więc długą żywotność, a technika barwienia sprawia, że na długo zachowuje swój kolor. Pojemnik typu dzwon powinien posiadać elastyczny rękaw wrzutowy, który pozwala na łatwe umieszczenie odpadów o różnej wielkości i kształtach. Jednocześnie chroni on przed dostępem do środka. Pojemnik można opróżnić tylko przy pomocy podnośnika typu HDS. Jest opróżniany od spodu, gdzie znajduje się klapa otworowa.
Pojemność dzwonów należy dopasować do miejsca, w którym się ostatecznie znajdą. Jeśli jest często uczęszczane i tym samym generowanych jest dużo odpadów, to najlepszy będzie pojemnik 2500 l. Dotyczy to osiedli mieszkalnych, firm i przedsiębiorstw, a także hoteli i restauracji. Ważne jest również, aby pojemniki do segregacji dzwony były odpowiednio oznaczone kolorem i najlepiej napisem lub symbolem wskazującym na konkretną frakcję odpadów.
Dzwony do segregacji śmieci są obecne w przestrzeni miejskiej od wielu lat. Początkowo nie korzystano z nich tak często jak dzisiaj, co wynikało z braku obowiązku segregacji odpadów, a także niedostatecznej wiedzy na ten temat. Teraz wiemy, że te pojemniki w znaczącym stopniu umożliwiają segregowanie śmieci zarówno na terenach prywatnych, jak i publicznych.