Plastikowa torba rozkłada się średnio 400 lat. Wciąż jednak plastik jest wszechobecny i pomimo wdrażanych zmian, również prawnych, nie zrezygnowaliśmy z niego całkowicie, a jedynie go ograniczyliśmy w mniejszym lub większym stopniu. W sklepach nadal przy warzywach i owocach oraz przy kasach dostępne są plastikowe torby. Mamy jednak wybór – skorzystać z nich lub też mieć ze sobą swoje opakowanie z materiału bardziej ekologicznego (pod pewnymi warunkami).
Plastikowa destrukcja środowiska
Jak wynika z wielu badań i szacunkowych danych, w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż organizmów żywych – ryb i zwierząt. Oznacza to, że podwodny świat przestanie istnieć, a stanie się wielkim wysypiskiem śmieci. Plastik niekorzystnie wpływa na ryby i rafy koralowe, wywołuje wiele chorób. Warto wiedzieć, że zdrowie człowieka również na tym traci. Organizmy żywią się plastikiem, a potem takie „najedzone” reklamówkami ryby trafiają na nasze talerze. Trzeba się więc zastanowić, czy taka dieta nam naprawdę odpowiada.
Plastik trafia do naszego organizmu nie tylko przez układ pokarmowy, ale i oddechowy. Wdychamy go w postaci pyłu. Podrażnia on śluzówki i zwiększa ryzyko chorób. Plastikowe torby stanowią więc bardzo duże zagrożenie dla naszej planety i nas samych. Właśnie dlatego powinno się szukać alternatywnych rozwiązań, które zminimalizują ryzyko destrukcji środowiska, w którym żyjemy i żyć będą kolejne pokolenia.
Bawełniane torby wielokrotnego użytku
Od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem, chociaż nie zawsze są używane do pakowania zakupów w sklepie, a takie jest ich podstawowe przeznaczenie. Przede wszystkim bawełna jest materiałem bardziej sprzyjającym środowisku. Poza tym wykonane z niej torby są wielokrotnego użytku. Nie przynosimy ich ze sklepu i nie wyrzucamy do kosza na odpady. Jeśli się zabrudzą, wystarczy je uprać i można z nich wciąż korzystać. Występują w wielu rozmiarach, a także wzorach, co na pewno przekonuje wszystkich fanów ciekawego designu i spersonalizowanych przedmiotów. Niektóre mają dodatkowo zapięcie, dzięki czemu nie ma obaw, że nawet przy dużej zawartości zakupy nie dotrą do domu w całości.
Wiklinowe kosze na warzywa i owoce
Są powszechnie znane i używane od wieków. Najczęściej jednak ich miejsce jest w domach, przechowujemy w nich owoce i warzywa. Coraz częściej pełnią też funkcję dekoracyjną w salonie i są pojemnikami pozwalającymi na uporządkowanie kosmetyków w łazience. A gdyby tak zabrać wiklinowe kosze ze sobą na zakupy? No właśnie, szczególnie te z uchwytami sprawdzą się w tym celu idealnie. Zapakujemy do nich praktycznie wszystko, szczególnie owoce i warzywa, słoiki z przetworami, pieczywo i butelki. Są też zdecydowanie ładniejsze niż plastikowe torby, które na pewno nie są w modzie zarówno pod względem ekologii, jak i designu.
Lniane torby na produkty sypkie
Len wytwarza się z naturalnego tworzywa. Pozyskiwany jest z łodygi lnu. Jest wytrzymały, odporny na przetarcia i rozciąganie. Dodatkową jego zaletą jest przewiewność, więc na produkty spożywcze będzie dobrym wyborem. Coraz częściej lniane torby wykorzystywane są na pieczywo, ponieważ mają właściwości antybakteryjne. Nie każdy jednak wie, że można w nie zapakować również produkty sypkie, jak makaron, kasze i mąkę. Oczywiście chodzi o takie produkty, które są sprzedawane na wagę. Zamiast w plastikowe opakowania pakujemy je, a potem też przechowujemy, w lniane torby wiązane na sznureczek. Wystarczy, że przeanalizujesz, ile miesięcznie opakowań makaronu czy kasz kupujesz, a przekonasz się, o ile mniej śmieci w ten sposób będziesz produkować.
Woskowijki na produkty mięsne i sery na wagę
To opakowania, które dopiero zdobywają popularność, ale zainteresowanie nimi jest coraz większe. Woskowijki wykonane są z bawełny i wosku pszczelego, który jest naturalnym konserwantem, więc wydłuża świeżość produktów spożywczych. Są przy tym wielokrotnego użytku. Aby je odświeżyć, wystarczy wyprasować żelazkiem lub pozostawić na kilka godzin na słońcu. Dodatkowo, w przeciwieństwie do plastiku, są kompostowalne, wykorzystuje się je w ten sposób do produkcji naturalnego nawozu. Sprawdzą się w wielu przypadkach – do pakowania kanapek na wynos, a także mięsa, wędlin i serów w sklepach.
Okazuje się, że wcale nie jest trudno pozbyć się plastikowych toreb i być bardziej eko. Nie potrzeba dużego wysiłku, a chęci zmian, które są motywowane świadomością, że świat przez plastik może szybko przestać istnieć.