Grudzień to wyjątkowy okres, pełen refleksji i otaczającej nas świątecznej aury. Wszyscy chcemy poczuć odrobinę tej magii we własnym domu, dlatego co roku ozdabiamy drzwi, okna i stoły pięknymi, bożonarodzeniowymi dodatkami. Jednak większość z tych ozdób jest wykonana z plastiku i poliestru, czyli materiałów nie do końca podlegających recyklingowi. Co więc zrobić, żeby udekorować dom w zgodzie z zasadą zero waste? Po pierwsze: przeczytać ten artykuł do końca. Po drugie: wykonać ozdoby razem z domownikami oraz po trzecie i najważniejsze dobrze się przy tym bawić! Zapraszam do zapoznania się z kilkoma pomysłami na ekologiczne dekoracje świąteczne DIY, które są całkowicie bezodpadowe, opłacalne i wykonane z materiałów nadających się do ponownego użycia.
1.Girlanda z suszonych owoców
Suszenie letnich owoców jest bardzo przyjemnym zadaniem (szczególnie zimą) podczas którego aromat roznosi się po całym domu. Na girlandę najlepiej nadają się pomarańcze, cytryny, limonki, jabłka i gruszki. Do przygotowania suszonych owoców w domu można użyć piekarnika lub grzejnika. W przypadku pierwszej metody wystarczy pokroić pomarańcze, jabłka lub gruszki w plastry o grubości ok 1 cm. Plastry osuszyć ręcznikiem i ułożyć na stelażu do pieczenia w piekarniku ustawionym na 50-70 °C przez 4 do 6 godzin, w zależności od grubości kawałków. Należy je obracać co godzinę, aby plastry były równomiernie wysuszone. Podczas suszenia w piekarniku warto uchylić drzwiczki. Druga metoda suszenia na grzejniku jest banalnie prosta: pokrojone owoce kładziemy na papierze do pieczenia na grzejniku i obracamy, tak żeby suszyły się równomiernie. Gotowe owoce nawlekamy kolejno na sznurek jutowy i tworzymy girlandę. Suszone owoce możemy wykorzystać również do powieszenia na choince, zrobić z nich wieniec, który ozdobi świąteczny stół lub owinąć wokół serwetek materiałowych.
2. Ozdoby z masy solnej
Pamiętam moje pierwsze figurki z masy solnej, które robiliśmy na lekcji plastyki. Formowałam wtedy kulki z ciasta w różne kształty: gwiazdki, mikołaje, bałwanki i malowałam farbami plakatowymi. Po latach praktyki moje wyroby zyskały bardziej regularny i minimalistyczny wygląd. Co więcej, produkty z których korzystam podczas wyrabiania i zdobienia ciasta nadają się w pełni do kompostowania. Do zrobienia ciasta solnego potrzebna jest mąka, sól i ciepła woda. Z kolei do ozdabiania masy solnej polecam suszone kwiaty, zioła lub przyprawy. Jeśli chcesz zabarwić masę solną naturalnymi barwnikami spożywczymi, to możesz wykorzystać wodę z kurkumą lub sok z buraków.
Przepis na masę solną:
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka soli
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka ciepłej wody
Przygotowanie: połącz wszystkie składniki w gładkie, jednolite ciasto. Jeśli jest za rzadkie, to dodaj trochę mąki, jeśli zbyt gęste, to rozrzedź ciepłą wodą. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji rozwałkuj ciasto, następnie wykrój ozdoby z foremek lub ulep rękoma. Gotowe dekoracje upiecz w piekarniku: ok 2 godz, w 100 °C, sprawdzając cały czas, aby się ciasto zbytnio nie przyrumieniło.
3. Wieniec świąteczny
To niewyobrażalne jak wiele pięknych ozdób leży na ziemi – dosłownie! Następną dekoracją, która jest ZERO WASTE na 100% i leży nieopodal twojego domu, jest wieniec świąteczny z zebranych szyszek w lesie, patyków, liści, gałązek itd. Chociaż zbieractwo jest bardzo zrównoważonym sposobem na udekorowanie domu, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Zbieraj ozdoby w miejscach, gdzie masz na to pozwolenie i wiesz, jak prawidłowo zidentyfikować to, co przynosisz do domu (uwaga na trujące rośliny np. bluszcz). Ponadto pamiętaj, żeby zbierać wszystko to, co spadło na ziemię. Pod żadnym pozorem nie łam gałązek, nie zrywaj szyszek z choinek itd. Często świerkowe gałązki możemy dostać na lokalnym ryneczku z choinkami. Warto poprosić o dodatkowe gałęzie podczas przycinania drzewek. Sprzedawcy będą wdzięczni za zabranie odpadów, a w zamian dostaniesz trochę darmowych, zimozielonych liści.
4. Gwiazdki z papieru toaletowego
Papierowe gwiazdy z rolek papieru toaletowego lub kuchennego, to idealny pomysł na bombki w ekologicznym wydaniu. Co więcej, to doskonałe świąteczne zajęcie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Do wykonania gwiazdek potrzebujesz materiałów, które prawdopodobnie masz już w domu. Ilość potrzebnych rolek papieru zależy od tego, ile gwiazdek chcesz przygotować. Jeśli zależy Ci na większej ilości, to poproś rodzinę lub znajomych o pomoc w zbieraniu rolek.
Przygotowanie: Złóż rurki papieru wzdłuż i potnij na równe 1-centymetrowe kawałki, tak żeby powstały kółka, następnie użyj ekologicznego kleju i połącz kawałki papieru, by utworzyły kształt gwiazdy. Do ozdobienia gwiazdek możesz użyć starej biżuterii, cyrkonii, brokatu lub farb. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie gwiazd na biały kolor i powieszenie na choince. Wyglądają wtedy bardzo naturalnie, jak płatki śniegu.
5. Świąteczne świeczniki
Do przygotowania świeczników potrzebujesz sojowej świeczki, szklanego świecznika lub słoika oraz ekologicznych gadżetów do ozdabiania. Takich, które można ponownie użyć lub kompostować. Mogą to być np. wszelkiego rodzaju ziarna np. kawy, jałowca lub zioła. Dodatkowo sznurek jutowy, pałeczki cynamonowe i ostrokrzew. Pro tip: Jeśli masz w rodzinie wielbiciela kawy, to możesz przygotować dla niego świecznik, który zasypiesz ziarnami kawy, na wierzchu mocując świecę. Podczas palenia świeczki, ziarna kawy się ogrzeją i wypełnią dom aromatycznym zapachem ulubionej kawy.
Mam nadzieję, że powyższe pomysły pomogą w stworzeniu świątecznej aury w Twoim domu. Jeśli znasz zero waste’owe ozdoby, które nie zostały wymienione w powyższej liście, to podziel się nimi zostawiając komentarz🎄🎅❄