Segregacja odpadów przysparza nam coraz mniej kłopotów, jednak wciąż pojawiają się pytania, czy do tego konkretnego pojemnika mogę wrzucić te śmieci i czy kosz na makulaturę to dobre miejsce na książki, ale i zabrudzony papier. Aby segregacja naprawdę miała sens, trzeba dobrze poznać wytyczne i wrzucać do pojemników tylko te śmieci, na które są one przeznaczone. W przeciwnym razie to, co powinno zostać poddane recyklingowi, niestety nie będzie mogło zostać ponownie wykorzystane. Na co dokładnie przeznaczony jest pojemnik na papier? Segregacja makulatury według jakich zasad jest zgodna z wytycznymi?
Pojemnik na papier – segregacja zgodnie z Ustawą
Wyróżnić możemy 5 podstawowych frakcji odpadów:
- Szkło
- Papier
- Metale i tworzywa sztuczne
- Odpady BIO
- Odpady zmieszane
Do każdej z nich powstały konkretne wskazówki, co zaliczamy do tej grupy, a czego nie należy wrzucać do oznaczonego w ten sposób pojemnika. Jeśli chodzi o pojemnik na papier, segregacja wydaje się być zrozumiała. Dla przypomnienia jednak do takiego kosza wrzucamy:
- Katalogi i ulotki
- Papier biurowy
- Opakowania papierowe i tekturowe
- Papier do pakowania
- Książki i zeszyty
- Torebki papierowe
- Gazety i czasopisma
Kosz na makulaturę nie jest jednak przeznaczony na: papier powlekany kalką lub folią, zabrudzony i zatłuszczony papier, pieluchy jednorazowe i inne materiały higieniczne, kartony po napojach i mleku, tapety i worki po materiałach budowlanych.
Kosz na makulaturę w domu i na zewnątrz
Aby segregacja odpadów była jeszcze łatwiejsza, warto kosz na makulaturę umieścić zarówno na zewnątrz, jak też w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu segregacja będzie odbywała się już na etapie wyrzucania mniejszych śmieci na co dzień, zanim jeszcze trafią do kubła zewnętrznego.
Do segregacji bardzo dobrze sprawdza się kosz na śmieci papier oznaczony odpowiednim symbolem lub kolorem przypisanym do danej frakcji. Warto, aby był on zamykany, szczególnie jeśli nie jest ukryty w szafce. Praktycznym rozwiązaniem są stacje do segregacji, a więc większe kosze z kilkoma komorami. Zastępują one pojedyncze pojemniki na odpady.
Jeśli chodzi o zewnętrzny kosz na makulaturę, to będzie on zdecydowanie większy od tego w domu. Może mieć pojemność np. 70 l lub 120 l w zależności od zapotrzebowania. Zewnętrzne pojemniki są m.in. w postaci stojaków z miejscem na worki lub plastikowych zamykanych koszy wyposażonych w praktyczne kółka.
Pojemnik na papier – kolor kosza
Aby odróżnić poszczególne pojemniki na konkretny rodzaj odpadów, każdy z nich ma przypisany inny kolor. Dodatkowo mogą one być oznaczone symbolami lub po prostu podpisane nazwą frakcji. Kolor pojemnika na papier to niebieski. Kosze na metale i tworzywa sztuczne maja kolor żółty, na odpady bio brązowy, na szkło zielony, a na odpady zmieszane czarny. W warunkach domowych można pojemniki oznaczać według własnych preferencji, jednak zewnętrzne muszą już odpowiadać ogólno przyjętej kolorystyce. To ułatwia firmom odpowiadającym za wywóz śmieci odróżnienie od siebie poszczególnych frakcji śmieci.
Podsumowując, kosz na makulaturę jest w niebieskim kolorze. Wrzucamy do niego papierowe opakowania, zeszyty, gazety, torby papierowe i papier biurowy, ale nie wrzucamy zabrudzonego papieru, tapet, opakowań po materiałach budowlanych i materiałów higienicznych. Warto jest mieć go zarówno w domu, jak i na zewnątrz.