Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze zbieraniem deszczówki, pewnie zastanawiasz się „W co zbierać deszcz?”, „Skąd najlepiej zbierać?” i „Jak się do tego zabrać?”. Nie każdy z nas ma takie same możliwości gromadzenia opadów, ale każdy z nas może to robić. W tym artykule pokażemy, jak magazynować wodę deszczową przy pomocy różnych rozwiązań.
Opady na terenie całej Polski różnią się od siebie – nie w ogromnym stopniu, ale warto zwrócić uwagę, że w głównej mierze zależy to od lokalizacji geograficznej. Największe sumy opadów można zaobserwować na terenach górskich – na takich obszarach powietrze zatrzymuje się na wzniesieniach, co tworzy „barierę”. Sporo pada także nad Bałtykiem. Tutaj znajduje się najwięcej wilgotnego powietrza, co prowadzi do zwiększonych opadów. Natomiast najniższe opady rejestrowane są na terenach nizinnych/płaskich – szczególnie na Kujawach i w Wielkopolsce.
Zapoznanie się z dokładnymi informacjami na temat ilości opadów w rejonie swojego zamieszkania może stanowić punkt wyjścia do rozważenia założenia własnego zbiornika na deszczówkę.
Jak łapać deszczówkę w bloku na balkonie?
Czy mieszkanie w bloku pozbawione jest możliwości magazynowania deszczu? Niekoniecznie. Być może nie zainstalujemy tam pokaźnych rozmiarów instalacji podziemnej, ale jak najbardziej możemy przygotować pojemnik, do którego będzie spływać woda. Jaki sprzęt będzie do tego najlepszy?
Kiedy mamy do czynienia z niewielką powierzchnią, jak balkon w mieszkaniu, musimy zdecydować się na zgrabny model, który idealnie wpasuje się w blokowe realia. Jeśli Twój taras ma więcej niż 50 cm szerokości, bez problemu zamontujesz na nim zbiornik na deszczówkę Brunne 140 litrów. Polecamy ją każdemu gospodarstwu domowemu, które chce zmniejszyć ilość zużywanej wody do minimum. Zebranym deszczem można podlewać rośliny, spłukiwać toaletę, myć auto, a nawet prać. Są to niezliczone oszczędności i świetny sposób na wykorzystanie wody, zamiast jej marnowania.
Jak łapać wodę deszczową na działce bez rynny?
Rzadko zdarza się, że jakiś dom jednorodzinny nie ma rynny czy spadzistego dachu, jednak na działkach rekreacyjnych jest to częściej spotykane. Ogrodnicy również coraz częściej korzystają z możliwości zbierania deszczówki na działce. W takim wypadku można postawić na terenie posesji zbiornik na wodę, np. 500 litrowy dekoracyjny zbiornik na deszczówkę, który w dyskretny sposób umożliwi zgromadzenie sporej ilości wody. Pokrywę zbiornika można zdjąć i zamiast niej zainstalować siatkę, która będzie stanowić filtr. Zagwarantuje to, że do zbiornika będzie dostawać się tylko woda opadowa, a wszelkie zanieczyszczenia typu liście czy gałązki pozostaną poza beczką. Dzięki temu zgromadzimy deszczówkę, a podłączając do pojemnika kranik, nic nie będzie utrudniać jej przepływu.
W co zbierać deszcz, gdy mamy duże zapotrzebowanie na wodę?
Działka rekreacyjna czy balkon w bloku to stosunkowo małe powierzchnie, gdzie nie trzeba wymagających rozwiązań do gromadzenia wody deszczowej. Co w przypadku, gdy do ogarnięcia mamy całą posesję, hektary ziemi, a do tego przydałaby się woda, która będzie podłączona do spłuczki i węża ogrodowego? W takiej sytuacji polecamy wybrać zbiornik podziemny na deszczówkę z pompą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zautomatyzować proces zbierania i wykorzystywania wody deszczowej.
Dlaczego rekomendujemy zakup zbiornika od razu z pompą? Jest to o wiele łatwiejsze rozwiązanie niż osobny zakup zbiornika, a potem szukania odpowiedniej pompy, która będzie do niego dopasowana. Rodzajów pomp jest naprawdę wiele, a korzystając z dedykowanego zestawu od producenta, mamy pewność, że dana pompa będzie świetnie współpracować ze zbiornikiem.
Pompa do deszczówki jest wygodnym rozwiązaniem, ze względu na jej wszechstronne możliwości. Główne zadanie urządzenia to dostarczenie wody do odbiornika, np. kranu, zraszacza, węża ogrodowego itp. Można z jej pomocą bez problemu korzystać z deszczówki i nawadniać dany obszar.
Wszystkie pojemniki do retencji mogą być finansowane z programu Moja Woda – zbiorniki na deszczówkę to nie mały wydatek, a gromadzenie wody opadowej to niższe rachunki za wodę, magazynowanie bezcennych zasobów i niwelowanie zagrożenia związanego z podtopami. Dzięki państwowym dopłatom do zbiorników możesz magazynować deszczówkę w łatwy sposób i nie martwić się o koszta. Wystarczy złożyć wniosek, zanim wyczerpie się pula przeznaczona na dopłaty i możesz cieszyć się swoim prywatnym systemem zbierania deszczówki.
Anonim
koniecznie muszę zamontować rynny