Przepełnione kosze na odpady to częsty widok. Wymusza to ich częstsze opróżnianie, a także sprzyja przepełnionym wysypiskom. Wystarczy jednak tak niewiele, aby tego uniknąć. W segregacji odpadów liczą się szczegóły. Nierzadko opakowania wyrzucamy nie do końca opróżnione, butelki są zakręcone i nie zostają zgniecione. Po pierwsze powoduje to zawilgocenie opakowań i awarie urządzeń sortujących. Po drugie zakrętka wykonana jest z innego materiału niż butelka, więc powinna znaleźć się w innym pojemniku. Po trzecie niezgnieciona butelka i puszka zajmuje więcej miejsca. Dlatego zgniatarki do butelek i puszek mogą całkiem rozwiązań te trzy problemy w segregacji odpadów.
Jak działa zgniatarka do butelek?
Nadrzędnym celem zgniatarki do butelek i puszek jest zmniejszenie ich objętości. Dostępne urządzenia pozwalają na to w aż 80%. Oznacza to, że ostatecznie puszka czy butelka będzie zajmowała tylko 20% w stosunku do swojej pierwotnej formy. Jak działa zgniatarka do butelek i puszek? Jak to się dzieje, że tak bardzo zmniejsza się ich objętość?
Cały proces jest niezwykle prosty. Butelkę lub puszkę wkłada się do specjalnego urządzenia. Następnie siłą mięśni zgniata się ją do niewielkiego, płaskiego krążka. Pomocna jest w tym specjalna dźwignia, która sprawia, że cały proces nie wymaga od użytkownika tak dużej siły, jak przy ręcznym zgniataniu, efekt jest też zdecydowanie lepszy. Objętość butelki i puszki zmniejsza się ze względu na pozbawienie ich praktycznie całego powietrza.
Co ważne, w zgniatarkach do butelek i puszek umieścić można tylko takie, które wcześniej zostały całkowicie opróżnione oraz pozbawiono ich zakrętek. Dzięki temu mamy możliwość również lepszej i rozsądniejszej segregacji odpadów, wrzucając zakrętki do innego pojemnika niż plastikową butelkę.
Dlaczego zgniatanie butelek i puszek jest tak ważne?
Ostateczny efekt całego procesu to więcej miejsca w pojemnikach na odpady. Zmieścisz ich znacznie więcej, niż w przypadku gdybyś umieszczał je bez wcześniejszego zgniecenia. Poza tym zgniatarki do butelek i puszek używane w warunkach domowych pozwalają zaoszczędzić miejsca na wysypiskach śmieci, które nieustannie są przepełnione i tym samym zalegają na nich przez długi czas. Ułatwia to także cały proces recyklingu. Urządzenia sortujące odpady mogą dzięki temu pracować zdecydowanie wydajniej.
Poza tym zgniatarki do butelek i puszek sprzyjają prawidłowej segregacji odpadów. Zakrętki należy umieścić w pojemniku na tworzywa sztuczne. Butelki z kolei powinny znaleźć się w pojemniku na plastik. Jeśli tych dwóch elementów od siebie nie oddzielimy, segregacja przestaje mieć sens. Warto o tym pamiętać, jeśli faktycznie zależy nam na ochronie środowiska i racjonalnym zarządzaniu zasobami.
Stojąca czy wisząca zgniatarka do butelek?
Zgniatarki do butelek i puszek występują w dwóch różnych wariantach. Pierwszy to wisząca zgniatarka do butelek, a więc przeznaczona do montażu ściennego. Nie ma potrzeby dysponowania wolnym miejscem na podłodze lub blacie. Wyposażona jest w dźwignie, która zdecydowanie ułatwia cały proces zgniatania butelki lub puszki. Ponadto konstrukcja jest otwarta, więc użytkownik obserwuje, jak wygląda cały proces zmniejszania objętości opakowania.
Alternatywą dla wiszącej zgniatarki do butelek jest zgniatarka stojąca. Nie mocuje się jej na ścianie, a ustawia w dowolnym miejscu. Ma stosunkowo niewielkie rozmiary, jest nieco niższa od butelki o pojemności 2,5 litra. Zmieści się więc nawet w szafce. Cechuje się ciekawym designem, ma zamkniętą konstrukcję. Butelkę i puszkę umieszcza się w środku, po czym urządzenie się zamyka. Brakuje w niej dźwigni, więc przy dużej ilości zgniatanych pojemników cały proces może okazać się wymagający dla użytkownika. Jest to jednak tańsza opcja i dobrze sprawdzi się w użytku domowym.