Lokale gastronomiczne to miejsca publiczne, które podlegają restrykcyjnym zasadom BHP. Ponadto mają one obowiązek segregacji odpadów, które w restauracjach i barach są generowane w zdecydowanie większych ilościach niż w gospodarstwach domowych. Istnieje więc obowiązek zapewnienia pracownikom i klientom odpowiednich warunków do utrzymania lokalu w czystości i właściwej segregacji odpadów zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Jakie kosze na śmieci dla gastronomii powinny znaleźć się w lokalach?
Kosze na śmieci dla gastronomii do segregacji odpadów
Kosze na śmieci dla gastronomii powinny znajdować się w każdej strefie lokalu. Dotyczy to więc kuchni, spiżarni, magazynu, baru, jak i sali dla gości. W każdym z tych przypadków będą one nieco inne, co wynika ze specyfiki i przeznaczenia danego pomieszczenia.
Jeśli chodzi o kosze gastronomiczne do segregacji odpadów, to ważne jest, aby znajdowały się one w kuchni, czyli tam, gdzie generowanych jest najwięcej odpadów. Pojemniki muszą być odpowiednio oznaczone:
- Zielony na szkło
- Niebieski na papier
- Żółty na tworzywa sztuczne i metale
- Brązowy na odpady BIO
- Czarny na odpady zmieszane
Mogą one być w postaci stacji na odpady, a więc jednego dużego pojemnika podzielonego na kilka mniejszych o konkretnym przeznaczeniu. Innym rozwiązaniem jest wybór pojedynczych pojemników, które ustawiamy obok siebie lub w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu. Aby ułatwić pracownikom segregację odpadów, można dodatkowo zamontować na ścianie tabliczkę z wytycznymi dotyczącymi, jakie odpady mogą znaleźć się w konkretnym pojemniku.
Ważne jest również dostosowanie pojemności kosza gastronomicznego na odpady do bieżących potrzeb. Mogą być to kosze o pojemności 50 l lub zdecydowanie większe – 120 l.
Jaki kosz gastronomiczny do lokalu samoobsługowego?
Nieco inaczej segregacja odpadów przebiega w lokalach samoobsługowych. Zdecydowanie trudniej jest ten proces kontrolować, ponieważ klienci sami wyrzucają odpady po skończonym posiłku. Należy jednak umożliwić im segregację, wyposażając lokal w kosz gastronomiczny na odpady o odpowiednim oznaczeniu.
Najlepiej sprawdza się kosz na śmieci do restauracji z górnym zadaszenie, gdzie znajduje się miejsce np. na odstawienie tacy. Od frontu widoczny jest otwór wrzutowy z klapką, który się samoczynnie zamyka po wyrzuceniu odpadów. W przypadku takich pojemników w lokalach samoobsługowych kluczowa jest ich jakość wykonania. Powinny być solidne, wykonane np. ze stali ocynkowanej. Możliwe jest ustawienie kilku takich pojemników z odpowiednim oznaczeniem dla konkretnej grupy odpadów.
Stacja higieniczna z koszem gastronomicznym
Od czasów pandemii w lokalach usługowych i gastronomicznych panują zaostrzone zasady higieny. Większą uwagę zwraca się na dezynfekcję i utrzymanie powierzchni w sterylnej czystości. Standardowy kosz gastronomiczny zarówno do użytku ogólnego, jak i tylko pracowniczego może zostać uzupełniony o stację higieniczną z płynem do dezynfekcji i jednorazowymi rękawiczkami. Czasem również znajduje się przy nim podajnik na ręczniki papierowe. Warto zaznaczyć, że często kosze przy takich stacjach higienicznych przeznaczone są jedynie na zużyte maseczki i rękawiczki. Nie można do niego wyrzucać pustych butelek czy opakowań papierowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że takie odpady nie znajdą się w koszu, koniecznie umieść na nim taką informację, aby żaden z klientów nie miał wątpliwości co do jego przeznaczenia.
Właściwe zarządzanie odpadami w gastronomii sprzyja higienie pracy, jak również zapobiega rozprzestrzenianiu się śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Odpowiednie oznaczenie pojemników ułatwia z kolei segregację odpadów, która przyczynia się do ochrony środowiska i wspiera proces recyklingu.