Latem pracy w ogrodzie jest znacznie mniej niż jesienią czy wiosną. To właśnie wtedy możemy obserwować, jak ogrom naszej pracy przynosi spektakularne efekty. Pomimo tego w ogródku należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i w tym okresie. Podlewanie, koszenie, nawożenie – o czym jeszcze nie można zapomnieć?
Czy odpowiednio podlewasz ogród?
Mogłoby się wydawać, że nie ma prostszego obowiązku w ogrodzie niż nawadnianie gleby. Nie jest to jednak takie oczywiste. Jeśli będziemy opryskiwać rośliny w nieodpowiednim momencie dnia, może być z tego więcej szkody niż pożytku. Kiedy podlewać rośliny, aby rosły silne i zdrowe?
Najlepszym momentem na podlewanie będą godziny poranne lub późne popołudnie. Dlaczego? Ponieważ słońce nie świeci tak mocno jak w samo południe. Gleba nie paruje i ze względu na to zmniejsza się utrata wody. Ponadto krople wody znajdujące się na liściach kwiatów czy krzewów w trakcie słonecznego dnia może działać jak soczewka, doprowadzając do poparzeń. Wieczór także nie jest dobrym momentem na nawadnianie trawnika, rabat czy kwiatów balkonowych. Brak słońca i niskie temperatury sprawiają, że rośliny nie są w stanie obeschnąć i są mokre całą noc. Jest to prosta droga do rozwoju chorób grzybowych.
Trawnik jak z okładki – odpowiednia pielęgnacja trawnika
Pielęgnacja trawnika to ogrodnicza zmora niejednego właściciela domku jednorodzinnego. Niestety, żeby nasz trawnik wyglądał jak z żurnala, należy go kosić co 5-7 dni, ale nie krócej niż 1/3 długości. Tak częste przycinanie pozwala go zakrzewić i zagęścić, co eliminuje prześwity i puste miejsca. Jeśli Twoje podwórko zarosło i nie wiesz, od czego zacząć, dobrze będzie rozpocząć pielęgnację od codziennego ścinania niewielkiej długości trawy.
Wykonaj opryski ogrodowe – grzyby, szkodniki i inne
Lato to idealna pora dla szkodników. Roślin w okresie upałów są szczególnie narażone na negatywne działanie chorób grzybowych, pasożytów i nie tylko. Doglądaj rośliny, aby jak najszybciej zainterweniować w momencie choroby i wyeliminować jej przyczynę, aby nie rozprzestrzeniła się na pozostałe rośliny. Jedną z najczęstszych chorób roślin w okresie wakacyjnym jest mączniak prawdziwy. Objawia się charakterystycznym „mącznym”, białym nalotem na liściach i bardzo szybko się rozprzestrzenia, szpecąc i osłabiając rośliny.
Poza grzybami na nasze kwiaty czyhają także inne zagrożenia. Już na początku lata możemy spotkać owady plądrujące dobrodziejstwa ziemi. Należą do nich m.in. mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce czy wciornastki. Żeby ochronić ogródek, należy sięgnąć po sprawdzone specyfiki, które będą działać powierzchniowo, a do tego zadziałają od wewnątrz.
Dlaczego warto pozbywać się przekwitłych kwiatów?
Kiedy rośliny ozdobne przekwitną, warto usunąć zwiędły element. Po pierwsze wygląda to nieestetycznie, a po drugie nie chcemy, aby roślina poświęcała całą swoją energię na wytworzenie owocu. Ręczne usuwanie uschniętych kwiatów pozwoli na bujniejsze i nieprzerwane kwitnienie. Oberwane kwiaty idealnie nadadzą się do kompostownika, który z kolei będzie służył jako naturalny nawóz dla Twoich roślin. W okresie suszy rośliny potrzebują wodę i składniki pokarmowe, aby przetrwać. Dostarczymy ich właśnie z nawozem.
Niech żyje ogród bez chwastów!
Jak tylko wychodzi słońce, a temperatury pomału stają się coraz wyższe, do naszych ogrodów zaglądają chwasty. W takim wypadku należy systematycznie odchwaszczać rabaty. Można to zrobić przy użyciu specjalnego chwastownika, lub spryskać je odpowiednim środkiem, który usunie chwasty. Kiedy już pozbędziemy się ich z gleby? Jak należy dalej z nimi postępować?
Chwasty aż proszą się, żeby wyrzucić je do kompostownika przydomowego. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? To zależy. Wyrzucając dorodnego chwasta, który ma dojrzałe korzenie i nasiona – sprawisz, że zacznie się on rozwijać także tutaj. Zamiast pozbyć się szkodnika, rozsiejesz go.
Silne i mocne rośliny dzięki własnemu obornikowi
Jeśli masz niezagospodarowany kawałek ogródka, możesz postawić na nim kompostownik do ogrodu. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla początkujących pasjonatów ogrodnictwa, jak i zagorzałym ogrodników. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę, nada się kompostownik domowy o mniejszej pojemności, np. kompostownik RAPID o pojemności 280 l. Dlaczego właśnie ten model? Idealnie spełni wymagania dla 4-osobowej rodziny. Dodatkowo nie będzie zabierał dużej powierzchni. Dodatkowa podstawa umożliwia łatwe opróżnienie kontenera i efektywne nawożenie.
Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił naprowadzić Cię w kwestii niezbędnych prac pielęgnacyjnych, jakie powinieneś wykonywać w swoim ogrodzie podczas upalnego lata. Może stosujecie jakieś inne metody nawożenia lub opryskiwania? Chętnie dowiemy się w komentarzu.