Koleby samowyładowcze znajdują swoje zastosowanie w firmach, w których konieczny jest transport przede wszystkim materiałów sypkich. Występują w różnych wielkościach i kształtach. W większości wykonane są ze stali malowanej natryskowo, co wpływa na trwałość całej konstrukcji. Kontener koleba współpracuje też z innymi pojazdami, jak np. wózkami widłowymi i żurawiami. Jakie są jego największe zalety?
Koleba – co to takiego?
Koleby samowyładowcze wykorzystywane są w przemyśle i transporcie od wielu lat. Wyglądem przypominają stalowe kontenery. Zastanawiając się, co to jest koleba, na pewno warto wspomnieć, że jej głównym przeznaczeniem jest transport materiałów sypkich, a więc piasku, żwiru i drobnych kamieni. W niektórych przypadkach istnieje możliwości transportu cieczy, co jednak wymaga dodatkowego uszczelnienia. Koleby samowyładowcze są również bezpieczne w użytkowaniu, posiadają odpowiednie zabezpieczenia – przed niepożądanym przechyłem w trakcie transportu oraz zsunięciem się z wózka widłowego. Kontener koleba może przybierać różne kształty, poszczególne modele różnią się ponadto pojemnością.
Uniwersalne koleby samowysypowe
Koleby samowysypowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdzają się w zakładach przemysłowych, a także w budownictwie. Przy ich pomocy transportuje się jednorazowo dużą ilość materiału sypkiego, co sprzyja sprawnej i efektywnej pracy. Kontener koleba może być dodatkowo uszczelniony, w ten sposób poszerza się spektrum jego zastosowań. Sprawdza się wtedy również do transportu cieczy.
Ponadto koleby samowysypowe wykazują kompatybilność z wózkami widłowymi, dźwigami i żurawiami. Oprócz tego można przymocować do nich koła gumowe, poliamidowe lub poliuretanowe. Mają różne wielkości, większość modeli cechuje się pojemnością 900-1100 l.
Solidne koleby samowyładowcze
Koleby samowyładowcze pracują nierzadko w trudnych warunkach i pod dużym obciążeniem. Ważne jest, aby ich nośność dostosować do materiału, do transportu którego będą służyły. Dla wydłużenia ich żywotności wykonuje się je z blachy o grubości 3 mm lub 4 mm. Stal jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Bardzo dobrze znosi promieniowanie UV, deszcz oraz ekstremalnie niskie temperatury. Dzięki technice malowania proszkowego powierzchnia blachy jest skutecznie zabezpieczona przed rdzą i korozją.
Łatwość obsługi koleby samowyładowczej
To urządzenia, które mają być wsparciem dla pracowników pracujących fizycznie, więc ich obsługa również została maksymalnie usprawniona. Najczęściej wyposażone są w podwójny system wyładowczy, a więc w dźwignię i zbijak. Dźwignia znajduje się z tyłu, gdy kontener jest u góry, można ją pociągnąć przy pomocy linki. Z przodu z kolei obecny jest zbijak. Przeznaczony jest do przechylania koleby w przód. W tym celu należy docisnąć go do górnego rantu kontenera.
Są również koleby samowyładowcze obsługiwane automatycznie, a więc bez żadnego wkładu siły operatora. Ich cena jest jednak zdecydowanie wyższa, co w przypadku konieczności zakupu kilku koleb może stanowić duże obciążenie finansowe, szczególnie dla małych firm.
Koleby samowyładowcze usprawniają transport materiałów sypkich na budowie i w zakładach przemysłowych. Odciążają pracowników, poprawiają efektywność i bezpieczeństwo prac. Szeroki wybór modeli sprawia, że znajdują one swoje zastosowanie zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach.