Baterie litowo-jonowe ułatwiają nam życie i znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach codziennego użytku – zarówno tych małych (np. laptopy i telefony), jak i dużych, (np. elektronarzędzia). Ich popularność bierze się między innymi z dużej żywotności, szybkości ładowania czy dużej wydajności. Niezawodność akumulatorów litowo-jonowych będzie uzależniona przede wszystkim od tego, w jakich warunkach są one przechowywane. Dowiedz się, jak składować baterie li-ion, aby zachować jak najdłuższą żywotność akumulatora.
Jak prawidłowo ładować akumulatory litowo-jonowe?
Ładowanie baterii litowo-jonowych to proces, który może mieć ogromny wpływ na trwałość i wydajność akumulatora. Warto wiedzieć, jak to robić dobrze, aby uniknąć błędów, które mogą skrócić życie baterii.
Po pierwsze, nie zawsze należy ładować baterię do pełna. Choć wydaje się to logiczne, okazuje się, że ładowanie do 100% może być szkodliwe dla baterii. Optymalnym rozwiązaniem jest naładowanie baterii do około 85%, aby uniknąć negatywnego wpływu ostatniego etapu ładowania na elektrolit wewnątrz baterii. Jednak od czasu do czasu warto też naładować baterię do pełna, mniej więcej co dziesiąte ładowanie.
Po drugie, ważne jest, aby nie doprowadzić do całkowitego rozładowania baterii. Moc nie powinna spaść poniżej 20%, a najlepiej utrzymać ją na poziomie około 40%.
Kolejną istotną kwestią jest czas ładowania. Należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu ładowania i unikać pozostawiania baterii podłączonej do ładowarki przez całą dobę. Należy również używać dedykowanych ładowarek do danego sprzętu, aby uniknąć problemów z przedłużającym się ładowaniem.
Jakie zagrożenia wiążą się z użytkowaniem baterii litowo-jonowych?
Korzystając z urządzeń z bateriami li-ion, powinniśmy wiedzieć, jakie mają one ograniczenia, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. W akumulatorach znajduje się pierwiastek lit, który jest palny i reaktywny chemicznie. Jeśli bateria jest niewłaściwie przechowywana, może dojść do jej uszkodzenia lub przegrzania. W najgorszym przypadku może to prowadzić do samozapłonu baterii, a nawet wybuchu. Zdarzają się przypadki, kiedy baterie w telefonach komórkowych lub laptopach samoczynnie się zapalają, właśnie przez nieodpowiednie przechowywanie.
W miejscach pracy, gdzie używane są baterie litowo-jonowe o dużych pojemnościach, awaria takiej baterii i jej samozapłon mogą stanowić poważne zagrożenie dla pracowników oraz prowadzić do strat materialnych dla firmy lub przedsiębiorstwa. Dlatego należy unikać wystawiania baterii na wysoką temperaturę, mechaniczne uszkodzenia oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących ładowania i użytkowania.
Jak w bezpieczny sposób przechowywać baterie?
Aby bezpiecznie przechowywać akumulatory litowo-jonowe warto rozważyć zakup specjalnej szafy do przechowywania lub transportu akumulatorów, zaprojektowanej z myślą o bezpiecznym składowaniu baterii litowo-jonowych. Szafy te często posiadają funkcje takie jak detektory dymu, podwójne drzwiczki oraz izolację cieplną, co pomaga w zapobieganiu pożarom i kontrolowaniu ewentualnych awarii.
Baterie litowo-jonowe powinny być przechowywane w miejscu o umiarkowanej temperaturze. Optymalna temperatura wynosi między 10 a 20 stopni Celsjusza. Wyższe i niższe wartości mogą skrócić żywotność akumulatora lub nawet doprowadzić do jej uszkodzenia. Ważne jest również unikanie mechanicznego uszkodzenia baterii podczas przechowywania.
Co powinna mieć dobra szafa do przechowywania i transportu akumulatorów?
Odpowiedni sprzęt do przechowywania ogniw litowych powinien spełniać szereg wymogów, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Zanim zdecydujesz się na zakup danego pojemnika, sprawdź, czy ma wszystko, co niezbędne.
Wentylacja
Podczas przechowywania akumulatorów litowo-jonowych należy zadbać o odpowiednią wentylację. W dobrej szafce będzie znajdować się otwór wentylacyjny, do którego można podłączyć rurę, która w razie wybuchu odprowadzi dym na zewnątrz.
Stalowe drzwiczki
Pozwolą na odpowiednią izolację cieplną, przez co we wnętrzu szafy nie będzie ani za ciepło, ani za zimno. Uszczelka w drzwiczkach będzie dodatkowym atutem. Zapobiegnie ona wydobywaniu się dymu na zewnątrz w razie awarii.
Detektor dymu z alarmem
System alarmowy umożliwi wczesne wykrycie zagrożenia pożarem. Dzięki temu na czas będziesz w stanie zareagować w razie jakiegokolwiek wybuchu.
Ochrona przed osobami postronnymi
Prawidłowe magazynowanie niebezpiecznych materiałów to także zabezpieczenie ich przed osobami postronnymi. Szafa powinna być solidna, zamknięta na kłódkę i niedostępna dla osób postronnych.
Zacznij bezpiecznie przechowywać akumulatory litowo-jonowe
Jeśli do tej pory akumulatory w Twojej firmie były rzucone w przypadkowym miejscu, pora to zmienić. Zakup profesjonalnego sprzętu w postaci szafy do składowania i transportu akumulatorów pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo swoje i pracowników. Od tego momentu przestaniesz obawiać się, że ktoś przez przypadek uszkodzi akumulator albo strat, jakie możesz ponieść w przypadku wybuchu. Szafa zapewni Ci spokój i odpowiednie zabezpieczenie materiałów niebezpiecznych.