Miesięczne opłaty za wywóz śmieci są coraz wyższe. Koszty te w każdej miejscowości ustalane są przez władze gmin, dlatego w zależności od regionu, cena ta może się różnić. W 2022 Warszawiak za miesięczny wywóz odpadów przeciętnie zapłacił 96 zł. Wielu mieszkańców nie godzi się na takie koszta i próbuje na własną rękę wywieźć odpady na teren wysypiska. Czy jest to legalne? Kto może ubiegać się o zniesienie opłaty za wywóz śmieci? Co grozi za wywożenie śmieci samemu?
PSZOK – samodzielnie wywieź śmieci na wysypisko
Jedyne miejsce, gdzie można samodzielnie przywieźć odpady na wysypisko jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jest to legalny i prosty sposób na pozbycie się kłopotliwych odpadów, tzn. takich, na które nie ma miejsca w zwyczajnym koszu na śmieci. Do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych możemy wywieźć m.in.:
- przeterminowane leki,
- baterie i akumulatory,
- odpady wielkogabarytowe (np. stare meble),
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odpady budowlane po remoncie (np. gruz),
- tekstylia, odzież,
- świetlówki,
- rozpuszczalniki,
- kwasy,
- zużyte opony,
- środki ochrony roślin,
- urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne (np. lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe),
- leki,
- drewno,
- detergenty,
- oleje spożywcze,
- pojemniki pod ciśnieniem.
Korzystając z pszoku możemy w efektywny sposób oddać odpady, które zawadzają w domu. Jest to zdecydowanie lepszy sposób, niż pozostawianie odpadów w środku lasu, zatruwając ekosystem i przyczyniając się do degradacji środowiska. Pszok to jedyne miejsce, do którego możemy indywidualnie oddać zużyte sprzęty i odpady. Co w takim razie z wywozem odpadów, które generujemy na co dzień?
-
Zestaw awaryjny do usuwania wycieków CEMSORB TROLLEY
3329,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23% -
Mobilny kontener na opakowania po aerozolach SPRAY-BOX 120 L
1668,00złPrzedstawione ceny zawierają VAT 23%
Czy mogę samemu wywieźć odpady na wysypisko?
Dla tych, którzy chcieliby przechytrzyć system, mamy złą wiadomość. Niestety nie jesteś w stanie dostarczyć odpadów na wysypisko we własnym zakresie. Wysypiska w 99% przypadków, nie odbierają odpadów od klienta indywidualnego. Firmy zajmujące się wywozem śmieci na wysypisko, muszą spełnić określone normy i być wpisane do odpowiednich rejestrów, m.in. do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzonych przez władze samorządowe.
Osoby posiadające nieruchomość do celów niemieszkalnych, mają obowiązek zawarcia umowy cywilno prawnej z odpowiednim podmiotem, który ma pozwolenie na wywóz śmieci. Gospodarstwa domowe zamieszkujące bloki mieszkalne i domki jednorodzinne, nie muszą się martwić o wywóz śmieci. Trwałe kontenery na śmieci dostarczane są albo przez wspólnotę mieszkaniową, niekiedy może zająć się tym firma oferująca usługi odbioru nieczystości. Jednak w większości wypadków, to właściciel nieruchomości będzie musiał sam zatroszczyć się o kosze do segregacji śmieci. Ważne, aby były one solidne i miały odpowiednie gabaryty. Dzięki temu będzie można segregować śmieci w efektywny sposób.
Kiedy mogę nie płacić za wywóz odpadów?
Czy istnieje sposób, aby ominąć niemałą opłatę za odbiór odpadów? Nieruchomości, które nie są zamieszkane i nie generują odpadów, mogą zostać w tym wypadku zwolnione z opłacania kosztów odbioru odpadków. Natomiast jeśli nieruchomość jest zamieszkała lub niezamieszkała, ale generowane są na jej terenie odpady – każdorazowo będziemy płacić gminie za usługę. To samo tyczy się domków letniskowych, bez względu na to, przez jaki okres czasu zamieszkiwany jest dany teren.
Ustawodawca wprowadził różne możliwości naniesienia ulg w opłatach. Okazuje się, że rada gminy może w drodze uchwały znieść lub obniżyć kwotę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Możemy się ubiegać o ulgę jeśli mamy rodzinę wielodzietną lub, gdy dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Rada gminy może także zwolnić z części opłat osoby zamieszkujące domki jednorodzinne, które jednocześnie kompostują bioodpady, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów wywozu tych odpadków.