Wielokrotnie już dowiedliśmy, że zbieranie deszczówki po prostu się opłaca. Dzięki temu oszczędzasz wodę i tym samym ograniczasz wydatki i zmniejszasz comiesięczne koszty, a także dbasz o środowisko. Zbiorniki na deszczówkę można wyposażać w dodatkowe elementy, wśród których są kranik i niezbędny do niego przepust szczelny do beczki. Jaką funkcję one pełnią i czy są konieczne dla wygodnego korzystania ze zbiornika na deszczówkę?
Funkcjonalny zbiornik na deszczówkę
W zbiorniku na deszczówkę gromadzi się woda opadowa. Najczęściej spływa ona po prostu z rynny. Może zostać wykorzystana m.in. do podlewania roślin w ogrodzie czy też mycia samochodu lub innego pojazdu. Możesz więc sobie wyobrazić, jak dużo wody jesteś w stanie zaoszczędzić, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.
Wodę ze zbiornika trzeba jednak wydobyć. Można to zrobić od góry, za pomocą wiaderka lub konewki, zanurzając je w wodzie, (jeśli konstrukcja beczki na to pozwala). Niektóre zbiorniki mają już wbudowane kraniki, które umożliwiają napełnienie odpowiedniego pojemnika. Jeśli jednak wybrany przez Ciebie model go nie posiada, warto zdecydować się na przepust szczelny do beczki, który umożliwia montaż kranika.
W tym celu trzeba wykonać otwór o odpowiedniej średnicy, a następnie umieścić w nim przepust szczelny. Potem wystarczy zamontować jeszcze kranik.
Kranik i przepust szczelny, a opróżnianie zbiornika na zimę
Co ważne, woda w zbiorniku na deszczówkę nie może pozostać przez cały rok. Kiedy temperatury na zewnątrz osiągają już minusowe wartości, istnieje ryzyko zamarzania wody w zbiorniku. Może to skutkować jego uszkodzeniem. Aby tego uniknąć, opróżnij beczkę. Znacznie łatwiej jest to zrobić, jeśli jest ona wyposażona w przepust zbiornika i kranik. Wystarczy kranik odkręcić i spuścić całą wodę. Pamiętaj jednak, aby robić to w bezpiecznych warunkach i nie marnować wody. Zbierz ją do wiaderka lub konewki i wykorzystaj np. do podlania kwiatów czy umycia roweru po błotnistej przejażdżce. Zbiornik po opróżnieniu przechowuj w suchym miejscu, chronionym przed deszczem i mrozem.
Przepust szczelny, czyli jaki?
Przepust do zbiornika powinien być wykonany z solidnego materiału. Co ważne musi on być odporny na kontakt z wodą i tym samym na korozję, która niszczy elementy metalowe i skraca ich żywotność. Ponadto przed zakupem należy sprawdzić jego gwint zewnętrzny i wewnętrzny. Jest to ważne dla dopasowania do niego kraniku. Przepust mosiężny okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. Jest trwały, solidny i odporny na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.
Czy przepust zbiornika jest uniwersalny?
Tak naprawdę każdy przepust szczelny będzie pasował do wszystkich zbiorników na deszczówkę. Wynika to z tego, że jego montaż wymaga samodzielnego wycięcia otworu. Może mieć on dowolną wielkość w zależności od średnicy przepustu.
Są jednak takie zbiorniki na deszczówkę, które posiadają już predefiniowane otwory na kraniki. One nie wymagają już dodatkowo montażu przepustu.
Jeśli chcesz, aby Twój zbiornik na deszczówkę był jeszcze wygodniejszy w użytkowaniu, zdecyduj się na model z otworem predefiniowanym lub montaż przepustu szczelnego. Kranik pozwala na wygodniejsze wybieranie wody i opróżnianie pojemnika.