Pompa do zbiornika na deszczówkę wykorzystywana jest w podziemnym systemie do zbierania wody opadowej. Jest jego nieodzownym elementem, bez którego cały proces nie mógłby zostać przeprowadzony, a magazynowana woda nie byłaby właściwie wykorzystywana. Istnieje kilka rodzajów pompy do zbiornika. Wybór tej właściwej zależy od wielkości pojemnika na deszczówkę, przeznaczenia zebranej wody opadowej, a także możliwości infrastruktury. Podpowiadamy, jaka pompa do zbiornika na deszczówkę będzie najlepsza.
Funkcje pompy do zbiornika na deszczówkę
Jak sama nazwa wskazuje, pompa do zbiornika na deszczówkę umożliwia wydobycie wody ze zbiornika podziemnego w celu jej wykorzystania np. do podlewania ogrodu. Ręczne wypompowywanie wody byłoby zdecydowanie trudniejsze i wymagałoby dużego wysiłku. Ponadto mogłoby być mało efektywne. Zalegająca w zbiorniku woda w całości nigdy nie byłaby wykorzystana. Skutkowałoby to pojawieniem się procesów gnilnych.
Dzięki pompie do zbiornika możliwe jest sprawne i szybkie wypompowanie całej zawartości zbiornika. Nie ma więc ryzyka, że zalegająca w nim woda będzie narażona na gnicie i tym samym nie będzie można jej ponownie wykorzystać.
Bardzo wygodną opcją jest budowa systemu odpowiadającego za automatyzację optymalnego wykorzystania zmagazynowanej wody. Sercem takiej instalacji jest oczywiście pompa do zbiornika. Pojawia się jednak pytanie, jaka pompa do zbiornika na deszczówkę będzie najlepszym wyborem i jakie są jej rodzaje.
Rodzaje pomp do zbiornika
Najprostszym i jednocześnie najtańszym rodzajem jest zatapialna pompa do zbiorników. Cechuje się przede wszystkim łatwością obsługi i na pewno dobrze sprawdzi się w niewielkich przydomowych instalacjach do pozyskiwania wody opadowej. Dużą zaletą takiego urządzenia jest np. zabezpieczenie przed pracą na sucho. Nie wymaga więc bieżącej kontroli użytkownika, czy pompa jest odpowiednio zanurzona w wodzie. Przykładem jest urządzenie multi tech o mocy silnia 0,55 kW i wydajności pracy do 80 l/min. Jego obudowa wykonana została z technopolimeru, co zapewnia jej trwałość i wytrzymałość. Wadą zatapialnych pomp do zbiorników jest konieczność ich częstych konserwacji, a także ograniczone możliwości automatyzacji.
Drugim rodzajem jest samozasysająca pompa do zbiornika na deszczówkę. Ona z kolei świetnie sprawdza się w systemach bezobsługowych. Większość modeli może tłoczyć wodę z głębokości do 8-9 m. Trzeba jednak wiedzieć, że pompy samozasysające nie mogą tłoczyć wody na duże odległości.
W przypadku pojemników na deszczówkę o bardzo dużych pojemnościach dobrze sprawdza się głębinowa pompa do zbiornika. Wyróżnia się doskonałą wydajnością pracy, wykorzystywana jest z tego powodu m.in. do nawadniania placów budowy czy pól uprawnych. Pompa musi zostać umieszczona w zbiorniku i mieć zapewnione optymalne warunki do pracy.
Samodzielny montaż i konserwacja pompy do zbiornika na deszczówkę
Aby samodzielnie zamontować pompę do zbiornika na deszczówkę, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami z zakresu systemów do odzyskiwania wody. Dotyczy to szczególnie bardziej zaawansowanych pomp głębinowych. Jeśli więc masz pierwszy raz do czynienia z takim urządzeniem, lepiej jest poprosić o pomoc specjalistę.
Ponadto trzeba pamiętać o regularnej konserwacji pompy. Nie można jej pozostawiać w zbiorniku na okres zimowy. Kiedy temperatury zaczynają spadać, jeszcze przed nadejściem mrozów, wyjmij pompę ze zbiornika, wysusz ją i przechowuj w suchym miejscu, gdzie temperatura będzie powyżej zera. W minusowych temperaturach pompy szybko się niszczą, co można zaobserwować najpierw po spadku ich wydajności, a potem po całkowitym braku skuteczności pracy.
Zastanawiając się, jaka pompa do zbiornika na deszczówkę będzie najlepsza, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań – w jakim zbiorniku ma być używana, w jakich warunkach będzie pracowała, jak dużo wody magazynuje zbiornik, jak często woda będzie wypompowywana i jakie będzie jej przeznaczenie.