Choć z badań przeprowadzonych przez Fundację Komunikacji Społecznej wynika, że dokładnie połowa konsumentów gotowa jest płacić wyższą cenę za produkty przyjazne dla środowiska, to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podczas zakupów często sięgają po produkty, które zostały wytworzone na skutek recyklingu.
Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów możemy w prosty sposób przyczynić się do procesu recyklingu, ale także mamy realny wpływ na ograniczenie zasobów naturalnych przy produkcji nowych produktów. Ponowne wykorzystanie przetworzonych odpadów bardzo często stosuje się do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Sprawdźmy to na konkretnych przykładach:
- Z papieru można odzyskać ponad 5 000 różnego rodzajów produktów. Są to między innymi: papier do pisania, serwetki, bandaże, banknoty, opakowania do jajek, doniczki czy abażury.
- Z plastiku (PET lub HDPE) można uzyskać: długopisy, folie, opakowania, butelki, zabawki, buty sportowe, bluzy z polaru, namioty czy meble ogrodowe.
- Ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak: pojemniki szklane, blaty kuchenne, izolacje ścian, czy oczywiście kolejne butelki wykorzystywane w branży FMCG.
Pogodzenie wzrostu gospodarczego z troską o środowisko naturalne jest coraz częściej zauważalne w asortymentach firm z wielu branż. Takie podejście to efekt presji konsumentów, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na środowisko. Aż 70% badanych uważa, że przedsiębiorstwa z powodzeniem mogą realizować cele gospodarcze i ekonomiczne. Właśnie dlatego w sklepach całego świata możemy znaleźć produkty pochodzące z recyklingu. Oto 7 najciekawszych przykładów:
1. Butelki Coca-Coli
Coca-Cola bez wątpienia produkuje najwięcej plastikowych butelek na świecie – ok. 3 mln ton rocznie. Firma jest krytykowana przez wielu aktywistów, więc postanowiła wprowadzić program “Świat bez odpadów”. W 2019 r. wyprodukowała pierwszą plastikową butelkę pochodzącą z surowców wtórnych, a do 2030 roku chce produkować wszystkie butelki w 50% składające się z materiałów z recyklingu.
2. Artykuły biurowe firmy Exacompta
Segregatory lub teczki z serii Forever potwierdzają, że produkty pochodzące z recyklingu są tak samo niezawodne oraz atrakcyjne wizualnie, jak artykuły wykonane z droższych, nieekologicznych materiałów. Wszystkie artykuły biurowe z serii Forever powstały z papieru makulaturowego oraz surowców z własnego odzysku.
3. Telefony komórkowe marki Apple
Modele telefonów marki Apple, które nie mogły zostać naprawione, lub ich naprawa przewyższa wartość telefonu są poddawane recyklingowi. Specjalnie skonstruowany robot Daisy rozbiera telefon na części oraz sortuje wysokiej jakości komponenty do ponownego przetworzenia. Misją firmy Apple jest recykling minerałów potrzebnych do produkcji nowych iPhone’ów, ponadto chcą ograniczyć zakup materiałów eksploatacyjnych od firm wydobywczych.
4. Krzesło biurowe HÅG Capisco
Innowacyjne i ergonomiczne krzesło norweskiej firmy Scandinavian Business Seating otrzymało nagrodę “Najlepszego produktu z recyklingu” w konkursie EPRO Awards. Projekt krzesła pozwala m.in. szybko je rozłożyć bez użycia dodatkowych narzędzi.
5. Lampy, wieszaki, regały marki REC.ON
Polska firma, która przy produkcji swoich produktów wykorzystuje zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku. W swoim asortymencie mają lampy, wieszaki, czy stojaki na kwiaty. Dzięki wykorzystaniu starych części samochodowych wpisują się w ideę Zero Waste i ograniczają ilość odpadów na świecie!
6. Weducer – kubek do kawy z fusów
Kubek Weducer zaprojektowany przez niemiecką firmę Kaffeeform powstał z recyklingowanych fusów od kawy. Jest bardzo trwały, można go myć w zmywarce, przetrzymuje ciepło i jest produktem powstałym w 100% z recyklingu.
7. Meble kuchenne IKEA
Znana sieć sklepów z meblami we współpracy ze szwedzkim studiem Form Us With Love, stworzyła pierwszą serię mebli kuchennych, która została wyprodukowana z plastiku i drewna przemysłowego. Seria Kungsbacka ma być w stanie wytrzymać 25 lat użytkowania i pasować do każdego pomieszczenia kuchennego.
Lista produktów, które powstają z recyklingu jest ogromna, ponadto z roku na rok powstaje coraz więcej takich perełek. Dzięki temu, że firmy wzięły sobie do serca zrównoważony rozwój, możemy liczyć na zakup wyjątkowych produktów, zgodnych z ideą zero waste. Jeśli wiesz o ciekawych projektach, których nie umieściliśmy w naszym zestawieniu, to zostaw komentarz! 🙂