Budzisz się rano. Idziesz jak co dzień do łazienki. Odkręcasz kran i.… nic nie leci. Może to jakaś usterka – myślisz. Pewnie zaraz to naprawią. Mija godzina, dwie, dzień. Brak wody coraz bardziej zaczyna dawać się we znaki, a irytacja na wodociągi miejskie sięga zenitu. Nie możesz wziąć prysznica, nie ugotujesz obiadu, a o ciepłej herbacie możesz pomarzyć. Wtem otrzymujesz powiadomienie, że wody nie ma i nie będzie. – Ale jak to? – Krzyczysz. – Woda się skończyła…
Woda – prawo człowieka czy przywilej?
Czarny scenariusz przedstawiony powyżej wydaje się surrealistycznym opisem przyszłości rodem z filmu science fiction. Jednak jest to coraz bardziej realny problem, który może dotknąć nas szybciej, niż mogłoby się wydawać. 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według raportu Progress on Drinking Water, Sanitation and Hygiene 2023, aż 1 na 4 osoby na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku określiło, że dostęp do wody i sanitariów jest podstawowym prawem człowieka i umieściło go jako 6. cel Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Jednakowy dostęp do wody ma za zadanie eliminować nierówności, wspierać dobrobyt i pomóc radzić sobie ze zmianami klimatycznymi. Jednak co, jeśli woda skończy się szybciej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić?
Czy może zabraknąć wody na świecie?
Wiesz, ile wody potrzeba do wytworzenia jednej pary jeansów? Ile litrów wody wykorzystuje się do wyprodukowania tabliczki czekolady? Zastanawiałeś/aś się, ile wody zużyto, aby stworzyć Twojego laptopa? Wydawać by się mogło, że wody na świecie jest mnóstwo i jej zasoby są nieskończone. Jednak coraz częściej można spotkać się z informacjami, że wody gdzieś brakuje. Ponadto warto zdać sobie sprawę, jaką część z aktualnych zasobów stanowi woda słodka, którą możemy pić.
Do wyprodukowania tabliczki czekolady potrzebne jest 1720 l wody. Para jeansów to już 7600 litrów. A komputer pochłania około 26 720 l wody. Żeby móc stworzyć te wszystkie produkty, niezbędne jest sięganie do zasobów wodnych z miejsc, które od dawna cierpią na ich niedobory i dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatycznych. Konsumpcyjny tryb życia w znaczącym stopniu przyczynia się zatem do pogłębiania problemu wyczerpywania się światowych zapasów wody. Jeśli chcesz zadziałać w przeciwnym kierunku, w miarę możliwości ograniczaj zakupy nowych ubrań, elektroniki itp. Masz wpływ na bezpośrednią poprawę tej sytuacji każdego dnia. Pamiętaj, że ocean jest przecież morzem kropel.
Światowy Dzień Wody – Czy można uchronić się przed brakiem dostępu do wody?
Eksperci mówią jasno – samo oszczędzanie wody nie wystarczy, aby uratować świat. Musimy zacząć ją magazynować. W jaki sposób możesz już teraz zacząć działać dla dobra planety i naszej przyszłości? Jednym ze skutecznych rozwiązań jest magazynowanie wody na posesji przy użyciu zbiorników na deszczówkę. Można magazynować ją zarówno na powierzchni, jak i pod nią. Warto podkreślić, że zbiorniki umieszczone pod ziemią mogą pomieścić nawet kilkanaście tysięcy litrów. Więc przy odpowiednio dużej działce korzystniej będzie wybrać podziemny zbiornik.
Jakość wody ze zbiornika nie jest najlepsza. Oznacza to, że nie powinno używać się jej np. do picia. Korzystając z deszczówki, oszczędzamy wodę pitną, którą normalnie wybralibyśmy z wodociągów do innych czynności. Wodą opadową, po przefiltrowaniu, możesz podlać rośliny, spłukać wodę w toalecie czy użyć do zrobienia prania.
Jeśli zadbasz o odpowiednie zasoby wody już teraz, przyczynisz się do ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wielka zmiana zaczyna się od małych kroków. Warto z okazji Dnia Wody już dziś zamówić zbiornik na deszczówkę i zacząć wykorzystywać wodę zbieraną we własnym zakresie na swojej posesji.