Z założenia każdy wie, jak prawidłowo segregować plastik. Uczeni jesteśmy tego od małego. Jednak z pewnością nie raz zwątpiłeś, czy ten odpad na pewno powinien trafić do żółtego kontenera. Już teraz poznaj dokładne wskazówki, dzięki którym segregacja plastiku przestanie mieć przed Tobą jakiekolwiek sekrety.
Zasady segregacji, o których nie wiedziałeś
Jeśli skrupulatne lekcje z zarządzania odpadami poszły w las – nic straconego. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik, który podpowie Ci, w jaki sposób segregować plastik. Zapoznając się z nim, odkryjesz, że tworzywa sztuczne to nie tylko plastikowe butelki. Od teraz nieodpowiednio posegregowane śmieci nie będą Twoim problemem.
Czy myć plastik przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady?
Odwieczne pytanie, które spędza sen z powiek nawet najbardziej zagorzałym ekologom. Od dawna powielane jest stwierdzenie, że plastikowe opakowania należy umyć, zanim wrzucimy je do żółtego pojemnika na śmieci. Z tego względu, często łatwiej pójść na skróty, które prowadzą do zaniechania segregacji i wyrzucania brudnych plastikowych odpadów do zwykłego kosza na śmieci.
Jest to na szczęście tylko MIT. Opakowania, które są zanieczyszczone, ale są wykonane z tworzywa sztucznego, jak najbardziej mogą trafić do kosza na plastik. Procesem czyszczenia zajmują się sortownie i zakłady przetwarzania. Jeśli jednak gmina wyraźnie zaznaczy, że opakowania należy odpowiednio przygotować, wtedy powinno się stosować do zaleceń. Warto pamiętać, że dodatkowe mycie opakowań zwiększa zużycie wody.
Dodatkowo, nie zapominajmy o opróżnieniu zawartości. Nie wyrzucajmy do kosza w połowie pełnej butelki mleka.
Czy opakowania po surowym mięsie nadają się do segregacji?
Pudełka po surowym mięsie zdobyły niechlubną sławę, jako te, których nie wyrzuca się do żółtych pojemników. Jakie istnieją przesłanki, co do tego, aby faktycznie ich tam nie wyrzucać? Jeśli do tej pory wyrzucałeś opakowania po kurczaku do plastiku – powinieneś przestać. Pudełko, choć wyprodukowane z plastiku, w większość będzie zanieczyszczone tłuszczem z mięsa – co niestety dyskredytuje ten rodzaj odpadu. Jednym zdaniem, nie nadaje się on już do ponownego użycia. Jeśli na opakowaniu znajduje się niezanieczyszczona folia, można ją oddzielić i umieścić w odpowiednim koszu. A resztę opakowania powinno umieścić się w pojemniku na zmieszane odpady komunalne.
Zakrętki od butelek nadają się do żółtego kontenera?
Jeśli doświadczyłeś kiedykolwiek tego, że ktoś z Twoich bliskich nie wyrzucał zakrętek plastikowych, to tylko i wyłącznie dlatego, że albo przeznaczał nakrętki na cel charytatywny, albo był źle doedukowany z segregacji odpadów. Zakrętki plastikowe czy metalowe bez przeszkód można, a nawet trzeba umieszczać w żółtym koszu na śmieci.
A co plastikowymi zabawkami?
To zależy. Nie ma uniwersalnej zasady, która umożliwia wyrzucanie wszystkich plastikowych zabawek. Zanim zdecydujemy się, coś wyrzucić, należy sprawdzić, z czego wykonany jest przedmiot. Ponadto, zamiast wyrzucać, lepiej sprzedać lub oddać. Być może zabawka uszczęśliwi jakieś inne dziecko. Jednak kiedy zabawka już do niczego się nie nadaje i nikt nie chce jej wziąć nawet za darmo, wtedy możemy ją przeznaczyć do pojemnika na odpady komunalne.
Upewnij się, że dana zabawka ma odpowiednie oznaczenie, co tylko potwierdzi Twoje przypuszczenia. Duża część zabawek wykonana jest z plastiku LDPE lub HDPE, który łatwo przetworzyć. Z kolei wystrzegaj się zabawek, w której skład wchodzi jakakolwiek elektronika. Takie przedmioty powinny znaleźć się w koszu na odpady elektroniczne.
Gdzie wyrzucać styropian?
Kolejna zagwozdka, która wywołała niejedno poruszenie. Jedni mówią, że wyrzucać do plastiku, drudzy, że nie. Oboje mają po części rację. To jak w końcu jest z tym styropianem?
Otóż warto wyrzucać styropian, z którego wykonane są jednorazowe tacki i przechowywana żywność. Taki odpad po usunięciu resztek jedzenia (i nie jest tłuste!), jak najbardziej będzie nadawać się do ponownego przetworzenia. Tak samo będzie ze styropianem, który wykorzystywany jest do zapakowania sprzętu AGD i RTV.
Z kolei styropian budowlany nie ma wstępu do żółtego pojemnika na śmieci. Ma on zupełnie inną strukturę i nie jest on ujęty w systemie odbioru odpadów komunalnych. W takim wypadku należy albo samodzielnie odwieźć styropian do PSZOK-u lub zorganizować odbiór odpadów budowlanych.
Czy to, co wiem o segregacji plastiku, wystarczy do efektywnej segregacji?
Odpowiednia wiedza, to pierwszy krok. Drugi – to żółty kontener na śmieci. Bez niego ciężko w jakikolwiek sposób zabrać się za efektywną zbiórkę odpadów. Ważne, aby dobrać pojemnik o długiej żywotności i dopasowanej pojemności. W mieszkaniu o 50 m2 wystarczy 30 l pojemnik, albo nawet mniejszy. Z kolei w zakładach, gdzie dziennie generuje się więcej odpadów, przyda się żółty kosz na śmieci o pojemności 1100 l.
Wyrzucając śmieci, liczy się także komfort. Niosąc ogromne ilości worków z odpadami, często barkuje nam trzeciej ręki, która podniesie klapę. W takim wypadku warto wybrać praktyczny, żółty pojemnik na śmieci z pedałem. Co pozwala szybko i łatwo opróżnić zawartość rąk.
Pamiętaj, że segregacja nie musi być ciężka i męcząca. Inwestując w odpowiednie rozwiązania jesteś w stanie w prosty i szybki sposób segregować odpowiednio poszczególne odpady.