W Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa. Wymusza to na osobach prywatnych i firmach wyposażenie się w pojemniki do segregacji na papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane, ale też biodegradowalne. Te ostatnie często są problematyczne. Zastanawiasz się, jak prawidłowo segregować odpady? Nie jesteś pewien, które odpady możesz wrzucać do pojemników do segregacji odpadów BIO? Wyjaśniamy!
Co to są odpady BIO?
Odpady BIO to inaczej odpady biodegradowalne. Należą do nich wszystkie te śmieci, które ulegają procesowi biodegradacji. Na skutek działania mikroorganizmów po prostu się rozkładają. Odpady BIO mają pochodzenie roślinne, zatem są to zarówno fusy z herbaty i kawy, jak również liście i gałęzie.
Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) jednoznacznie wskazuje na konkretne odpady, które zaliczamy do grupy BIO. Wskazówki dotyczące segregacji znajdują się często na pojemnikach do segregacji, na których wyszczególnione są konkretne rodzaje śmieci, które można w nich umieszczać.
Co wrzucamy do pojemników do segregacji odpadów BIO?
Na odpady BIO przeznaczone są specjalne kosze na śmieci. Segregacja odbywa się w koszach oznaczonych specjalnym symbolem. Ponadto takie pojemniki najczęściej są w kolorze brązowym, aby można było je łatwo odróżnić od innych, do których wrzucamy metal i tworzywa sztuczne, szkło, papier i odpady zmieszane.
Pojemniki do segregacji przeznaczone są na:
- Odpady z warzyw i owoców, czyli np. ogryzki i obierki
- Resztki jedzenia, ale m.in. bez kości zwierząt
- Fusy z kawy i herbaty
- Korę drzew i trociny
- Gałęzie drzew, liście i kwiaty
- Nieimpregnowane drewno
- Skoszoną trawę
Trzeba jednak pamiętać, że odpadami BIO nie są m.in.: odchody zwierząt, kości zwierząt i ości ryb, popiół z węgla, ziemia i kamienie. Zabronione jest też wrzucanie do pojemników do segregacji odpadów BIO baterii, tkanin i sprzętu elektronicznego.
Pojemniki do segregacji odpadów BIO, a kompostowanie
Co dzieje się z odpadami BIO, które trafią do koszy do segregacji odpadów? Segregacja ma na celu ograniczenie ilości śmieci poprzez recykling, a więc ich ponowne wykorzystanie. Odpady biodegradowalne również można poddać temu procesowi. Nie są oczywiście ponownie przetwarzane na przedmioty codziennego użytku, jednak świetnie sprawdzają się na kompostownik. Firma, która zajmuje się wywozem odpadów BIO, opróżni pojemniki do segregacji i następnie dostarczy odpady do kompostowni. Tam w odpowiednich warunkach zaczyna się proces naturalnej produkcji nawozów dla roślin.
Brak koszy na śmieci – segregacja niezgodna z prawem
Ze względu na obowiązek segregacji odpadów umieszczanie ich w niewłaściwych pojemnikach do segregacji skutkuje karą finansową. Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na taką osobę może zostać nałożona grzywna w wysokości dwukrotności stawki za śmieci. Nie może być ona jednak wyższa niż jej czterokrotność. Firma zajmująca się wywozem śmieci BIO może zweryfikować, czy są one prawidłowo segregowane. Jeśli właściciel gospodarstwa domowego lub firmy umieszcza odpady biodegradowalne w niewłaściwych pojemnikach, może to zostać zgłoszone do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto jest wyposażyć się w odpowiednie kosze do segregacji śmieci pod zlewozmywak, a także duże pojemniki do ogrodu.
Dzięki segregacji odpadów i ich recyklingowi każdego roku ograniczamy produkcję śmieci, które szkodzą naszej planecie. Odpady biodegradowalne odgrywają niezwykle ważną rolę w tym procesie. Stanowią doskonałą mieszankę do produkcji nawozów dla roślin. Wystarczy wrzucać je do odpowiedniego pojemnika, nie mieszając z innymi śmieciami.