Koszty eksploatacji budynku z każdym kolejnym rokiem rosną. Na właścicielach wymusza to poszukiwanie korzystniejszych i alternatywnych rozwiązań w wielu obszarach. Jednym z nich jest pozyskiwanie wody deszczowej, którą następnie można wykorzystać m.in. do podlewania ogrodu czy też nawadniania pól. Czasem jeden zbiornik nie wystarczy, wtedy dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch zbiorników na deszczówkę. Kiedy taka instalacja się sprawdzi? Jak połączyć dwa zbiorniki na deszczówkę?
Zalety zbiorników na deszczówkę
Zebranie opadów atmosferycznych pozwala w znaczącym stopniu ograniczyć zużycie czystej wody, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Wysokość oszczędności uzależniona jest przede wszystkim od wielkości zbiornika na wodę i efektywności pracy całej instalacji. Na pewno dużą różnicę dostrzegą te osoby, które na co dzień zużywają stosunkowo dużo wody i zdecydowały się na sprawny system jej pozyskiwania i zbierania z opadów.
To również jeden z tych aspektów, które należy uznać jako świadome gospodarowanie wodą. Pozyskanie jej z natury jest działaniem sprzyjającym ochronie środowiska. Jeśli nie zostanie ona wykorzystana przez człowieka, w dużej ilości się marnuje.
Należy też wiedzieć, że woda opadowa jest znacznie lepsza dla roślin niż woda pitna, która cechuje się dużą twardością. Poza tym w opadach atmosferycznych zawarte są cenne substancje odżywcze potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Aby jednak system dobrze sprawdził się w konkretnym gospodarstwie, trzeba go właściwie dopasować do jego zapotrzebowania, przeznaczenia i codziennych nawyków mieszkańców. Może się okazać, że jeden zbiornik na deszczówkę nie będzie wystarczający. Wtedy warto się zastanowić nad połączeniem zbiorników na deszczówkę.
Połączenie dwóch zbiorników na deszczówkę w dużych gospodarstwach
Zanim zdecydujesz się na zakup zbiornika na deszczówkę, zastanów się, jakie jest średnie zużycie wody w Twoim gospodarstwie domowym i do jakich celów ją wykorzystujesz. Podlewanie ogrodu czy nawadnianie pola nie musi się odbywać z udziałem wody z kranu. Podobnie jest w przypadku mycia aut czy urządzeń rolniczych. Jeśli zapotrzebowanie jest duże lub też powierzchnia dachu jest znaczna i tym samym możliwości zbierania wody opadowej również są większe, to połączenie dwóch zbiorników na deszczówkę okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Zyskujesz tym samym większą pojemność na gromadzenie wody, a także masz możliwość jej dłuższego przechowywania.
Dwa zbiorniki na deszczówkę to także sposób na zmieniające się potrzeby w gospodarstwie. Początkowo jeden zbiornik może być wystarczający, jednak po upływie czasu okazuje się, że drugi pozwoliłby jeszcze lepiej gospodarować wodą opadową. Nie ma więc konieczności wymiany go na inny – większy zbiornik i montażu zupełnie nowej instalacji. Do połączenia zbiorników na deszczówkę wystarczy zakup drugiego zbiornika i specjalnego zestawu z wężem łączącym.
Zasady połączenia zbiorników na deszczówkę
Zastanawiając się, jak połączyć dwa zbiorniki na deszczówkę, należy zacząć od listy potrzebnych rzeczy. Na pewno będzie to drugi zbiornik, a także zestaw zawierający wąż łączący, otwornicę do montażu i elementy uszczelniające.
Cały proces połączenia dwóch zbiorników trwa zaledwie kilka minut i można go przeprowadzić samodzielnie. W tym celu wykorzystuje się zasadę naczyń połączonych. Oznacza to, że zbiorniki muszą być umieszczone obok siebie. Łączymy je za pomocą rury o dużej średnicy, która umożliwia sprawny przepływ deszczówki. Kluczowe są ponadto elementy uszczelniające, które zapobiegają wystąpieniu niepożądanych wycieków wody.
Wiesz już, jak połączyć dwa zbiorniki na deszczówkę i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego zestawu ma duże znaczenie dla powodzenia całego procesu. Dobra jakość i szczelne połączenia elementów gwarantują sprawny przepływ bez wycieków i utraty wody. Poza tym taki system charakteryzuje się dłuższą żywotnością i bezawaryjną pracą.